Results

Achievements at
orienteering events

British Middle Championships (UKOL), 06/03/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.suffoc.co.uk/resources/results-2022

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 08 (M70,W18,W20,W50) (length: 3.8km, climb: 140m, 19 controls)
Point calculations
1,033.44 + (95.87 x (2,703.30 - T)) / 602.36
Other courses: Orange | Yellow | White | UKOL Course 01 (M21) | UKOL Course 02 (W21) | UKOL Course 03 (M35,M40) | UKOL Course 04 (M45,M50) | UKOL Course 05 (M18,M20,M55,W35) | UKOL Course 06 (M60,W40) | UKOL Course 07 (M16,M65,W45) | UKOL Course 09A (M75,M80,M85,W55) | UKOL Course 09B (W16,W60,W65) | UKOL Course 10 (W70,W75,W80,W85) | Course 11 | Course 12 | Course 13

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Imogen Pieters SYO F 2005 00:25:19 1222
2 Rachel Duckworth DVO F 2003 00:27:19 1203
3 Tanya Taylor LOG F 1970 00:28:31 1191
4 Jenny Peel SYO F 1968 00:29:39 1181
5 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:30:59 1168
6 Issy Sunley WCOC F 2005 00:31:31 1163
7 Axel Blomquist SN M 1952 00:31:37 1162
8 Amanda Crawshaw SYO F 1970 00:31:41 1161
9 Fiona Eades INT F 2004 00:32:14 1156
10 John Britton MDOC M 1951 00:32:43 1151
11 Emma Harrison EPOC F 1972 00:32:57 1149
12 Emma Crawford WCOC F 2005 00:33:00 1149
13 Lucy Wiegand SYO F 1968 00:33:33 1143
14 Bob Dredge WCOC M 1951 00:33:37 1143
15 Scarlet Heap SO F 2003 00:33:48 1141
16 Emily Gibbins AIRE F 2005 00:33:59 1139
17 John Simmons BOK M 1951 00:34:18 1136
18 Juliette Soulard OD F 1971 00:34:22 1136
19 Rebecca Ward NGOC F 2003 00:34:31 1134
20 Peter Martin SAX M 1949 00:35:54 1121
21 Andy Hemsted HOC M 1949 00:36:10 1118
22 Sarah Darley GO F 2005 00:36:25 1116
23 Robin Smith SO M 1952 00:36:45 1113
24 Roger Edwards LEI M 1950 00:36:52 1112
25 Aimee Darley SN F 2003 00:37:09 1109
26 Lisa James SOC F 1968 00:37:13 1108
27 Hannah Freeman HH F 2003 00:37:53 1102
28 Don McKerrow SLOW M 1952 00:38:11 1099
29 Mick Smith HH M 1948 00:38:11 1099
30 Carol Lovegrove SN F 1972 00:38:15 1098
31 Natasha Conway AIRE F 1971 00:39:19 1088
32 Lynne Thomas WCOC F 1970 00:39:46 1084
33 Mike Smithard DEE M 1949 00:40:15 1079
34 Amy Lee-Jones BOK F 2005 00:40:17 1079
35 Melanie Slade SN F 1968 00:41:01 1072
36 Geoff Trewin HOC M 1951 00:41:25 1068
37 Mike Turner SO M 1950 00:41:43 1065
38 Carys Sharp TVOC F 2005 00:41:51 1064
39 Pauline Tryner SYO F 1972 00:41:52 1064
40 Paul Johnson BL M 1951 00:42:53 1054
41 Diane Jacks WRE F 1968 00:43:07 1052
42 Laura Brown LOC F 2005 00:43:08 1052
43 Mark Glaisher SAX M 1951 00:43:29 1048
44 Natalie Hawkrigg BL F 1972 00:43:48 1045
45 Nicholas Pugh SOS M 1951 00:43:51 1045
46 Stefan Stasiuk BKO M 1951 00:43:56 1044
47 Lisa Methven BKO F 1969 00:44:52 1035
48 Mike Godfree DVO M 1949 00:44:57 1034
49 Sarah Bayliss WRE F 1968 00:44:58 1034
50 Katie Clarke SN F 1971 00:45:04 1033
51 Tony Davies BOF M 1948 00:45:52 1026
52 John Robinson WCH M 1950 00:45:58 1025
53 Toni Whittle BKO F 1970 00:46:17 1022
54 Jenny Lightfoot SYO F 1970 00:46:30 1020
55 Lucy Hensman FVO F 2005 00:47:07 1014
56 Louise Tonge BOK F 1969 00:47:10 1013
57 Andrew CUMMINGS HH M 1952 00:47:20 1012
58 Paul Taunton NGOC M 1950 00:47:31 1010
59 Mike Wimpenny DEVON M 1948 00:47:36 1009
60 John van Rooyen SAX M 1949 00:47:56 1006
61 Karen Thompson HOC F 1968 00:48:08 1004
62 Mike Bolton MV M 1950 00:48:43 998
63 Cat Edwardes DEVON F 1970 00:48:46 998
64 Andrew Middleton DVO M 1948 00:48:48 998
65 Michael Bickle WAOC M 1948 00:49:17 993
66 Helen Martland EPOC F 1968 00:49:42 989
67 Milly Askham SMOC F 2005 00:51:02 976
68 Allan Darwell BOK M 1951 00:51:20 973
69 Amy Curtis BOK F 1970 00:51:22 973
70 Boryana Peeva SLOW F 1969 00:51:47 969
71 Alex Crawford WCOC F 1971 00:52:21 964
72 Camilla Darwin WAOC F 1969 00:52:31 962
73 Robin Strain ELO M 1950 00:53:07 956
74 Beverley Inkson SYO F 1969 00:53:24 954
75 Lesley Ward SYO F 1969 00:53:50 950
76 Bruce Marshall WAOC M 1952 00:55:18 936
77 Janette McHendry WCOC F 1969 00:55:26 934
78 Barbara Griessner SLOW F 1971 00:55:38 932
79 Philip Gristwood MV M 1949 00:55:40 932
80 Helen Hague WAOC F 1969 00:55:49 931
81 David Kingdon SAX M 1951 00:55:51 930
82 Jon Wheatcroft TVOC M 1952 00:56:18 926
83 Vanessa Howsam SYO F 1972 00:56:42 922
84 Michelle Ward NGOC F 1970 00:56:44 922
85 Emily Pieters SYO F 1972 00:56:46 922
86 John Turner TVOC M 1952 00:58:30 905
87 Eric Brown HOC M 1948 00:58:41 903
88 Ruth Harris DEE F 1969 00:58:54 901
89 Robert Brandon OD M 1949 00:59:59 891
90 Kez Latham WAOC F 1969 01:00:32 886
91 Karen Williams LOG F 1969 01:00:37 885
92 Chris Shaw HAVOC M 1949 01:02:04 871
93 Alain Wilkes BKO M 1948 01:06:18 831
94 Rick Roberts HOC M 1951 01:07:29 819
95 Ranald Macdonald DVO M 1952 01:07:35 818
96 Geoff Goodwin DFOK M 1951 01:08:00 814
97 Stephen Round SELOC M 1951 01:10:10 794
98 Emi Grover LEI F 2002 01:16:22 734
99 Debbie Anderson BOK F 1971 01:28:10 622
100 Alison Jordan SMOC F 1969 02:42:09
- John Shaw SMOC M 1949 01:15:27
- John Middler OD M 1952 01:32:58
Showing results 1 - 102 of 102