Results

Achievements at
orienteering events

British Middle Championships (UKOL), 06/03/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.suffoc.co.uk/resources/results-2022

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 09A (M75,M80,M85,W55) (length: 3.2km, climb: 105m, 19 controls)
Point calculations
949.23 + (126.84 x (2,788.01 - T)) / 794.27
Other courses: Orange | Yellow | White | UKOL Course 01 (M21) | UKOL Course 02 (W21) | UKOL Course 03 (M35,M40) | UKOL Course 04 (M45,M50) | UKOL Course 05 (M18,M20,M55,W35) | UKOL Course 06 (M60,W40) | UKOL Course 07 (M16,M65,W45) | UKOL Course 08 (M70,W18,W20,W50) | UKOL Course 09B (W16,W60,W65) | UKOL Course 10 (W70,W75,W80,W85) | Course 11 | Course 12 | Course 13

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Sara Campbell DEE F 1965 00:28:43 1119
2 Ruth Ker CLARO F 1967 00:30:05 1106
3 Sal Chaffey DVO F 1965 00:31:20 1094
4 Martin Wilson BKO M 1947 00:31:40 1091
5 Peter Gorvett SYO M 1947 00:31:53 1089
6 Lorna Eades INT F 1967 00:32:49 1080
7 Deb Murrell SROC F 1966 00:33:11 1077
8 Sue Bett SN F 1967 00:33:45 1071
9 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 00:34:23 1065
10 Liz Phillips OD F 1964 00:34:33 1063
11 Robyn Stanyon SYO F 1966 00:35:30 1054
12 Karen French WIM F 1967 00:35:44 1052
13 Maggie Hateley DEE F 1963 00:36:22 1046
14 Chris Rostron MDOC M 1947 00:38:42 1024
15 Janet Adams SYO F 1963 00:39:15 1018
16 Brian Jackson SROC M 1946 00:39:32 1016
17 Alison Hardy LEI F 1966 00:39:35 1015
18 Julie Cleary LOK F 1964 00:39:53 1012
19 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 00:40:31 1006
20 Gillian Hanson SMOC F 1967 00:41:11 1000
21 Frank Ince SWOC M 1942 00:41:12 1000
22 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 00:41:48 994
23 Clive Allen SN M 1942 00:42:11 990
24 Doug Dickinson DVO M 1945 00:42:11 990
25 Kerstin Mitchell HOC F 1966 00:42:56 983
26 Jim Prowting TVOC M 1946 00:44:16 970
27 David Battison SARUM M 1946 00:44:21 970
28 Peter Carey OD M 1944 00:44:35 967
29 Keith Henderson WIM M 1942 00:45:44 956
30 Greg Birdseye TVOC M 1945 00:46:43 947
31 Helen Sharp TVOC F 1964 00:48:16 932
32 John Palmer NOC M 1946 00:48:22 931
33 Robert Verity DEE M 1942 00:49:48 917
34 Peter Ross MDOC M 1947 00:49:50 917
35 Alison Smith TVOC F 1964 00:50:40 909
36 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 00:50:42 909
37 Ian Peirce SARUM M 1944 00:51:29 901
38 Judith Taylor NGOC F 1965 00:51:33 901
39 Dave Skidmore DVO M 1946 00:51:58 897
40 Alison Yeates WCH F 1967 00:52:14 894
41 Catherine Galvin LOK F 1962 00:53:21 883
42 Derek Gale DVO M 1944 00:54:09 876
43 Jennifer Gebka HAVOC F 1963 00:55:11 866
44 George Normand LEI M 1945 00:55:23 864
45 Jim Mitchell PFO M 1942 00:55:44 860
46 Roger Pring SAX M 1945 00:56:07 857
47 Nicola Trotman HH F 1966 00:56:17 855
48 Chris Morley WAOC M 1940 00:56:29 853
49 John Russell SOS M 1941 00:57:21 845
50 Keith Marsden HH M 1943 00:57:41 842
51 Viv Hodson HH F 1964 00:57:51 840
52 Henry Marston SYO M 1946 00:58:44 832
53 Robert Vickers HOC M 1942 00:58:55 830
54 Jeremy Oldershaw SAX M 1938 00:59:11 827
55 John Thompson TVOC M 1935 00:59:17 826
56 Ben Rivers GO M 1944 01:00:14 817
57 Vivianne Lawson OD F 1967 01:01:45 803
58 Anne Kayley-Burgess DVO F 1966 01:04:39 775
59 John Collyer SOS M 1945 01:05:05 771
60 Amanda Bailey SN F 1963 01:06:37 756
61 Rebecca Lloyd EPOC F 1964 01:10:27 719
62 Anthony Barrable RAFO M 1944 01:10:55 715
63 Jenny Gostick HH F 1965 01:11:05 713
64 Richard Clark EBOR M 1946 01:16:33 661
65 Roger Baker TVOC M 1932 01:18:56 638
66 Trevor Simpson OD M 1939 01:22:07 608
- Simon Cane LOC M 1947 00:36:11
- Ted McDonald BOK M 1943 00:55:28
- DOUGLAS DEEKS SAX M 1938 01:10:20
- Garry Langston WCH M 1940 01:39:35
Showing results 1 - 70 of 70