Results

Achievements at
orienteering events

East Cheshire Urban weekend - Day 2 Knutsford, 31/10/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.mdoc.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 4 (length: 7.7km, climb: 105m, 20 controls)
Point calculations
970.22 + (127.52 x (3,844.24 - T)) / 766.08
Other courses: Course 1 | Course 2 | Course 3 | Course 5 | Course 6 | Course 7

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Bill Hanley SYO M 1953 00:47:29 1136
2 Elizabeth Jackson DEE F 1963 00:48:05 1130
3 Mike Smithard DEE M 1949 00:48:37 1125
4 Derek Fryer LOC M 1954 00:48:52 1122
5 Simon Filmore LOC M 1956 00:49:22 1117
6 David Wathey MDOC M 1965 00:49:37 1115
7 Catherine Hill DEE F 1966 00:50:29 1106
8 John Britton MDOC M 1951 00:50:38 1104
9 Carol Edwards BL F 1957 00:51:08 1099
10 Richard Payne EPOC M 1950 00:52:06 1090
11 Louise Dunn LOC F 1960 00:52:21 1087
12 Andrew White HOC M 1956 00:52:22 1087
13 Martyn Roome SROC M 1952 00:52:56 1081
14 Jane Anthony SROC F 1956 00:54:30 1066
15 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 00:55:12 1059
16 John Broadhead WRE M 1955 00:55:27 1056
17 Paul Ferguson SROC M 1951 00:56:14 1048
18 David Rose PFO M 1950 00:56:31 1046
19 Andrew Bell BL M 1950 00:56:54 1042
20 Elizabeth Bales POTOC F 1962 00:57:06 1040
21 Anna Nilsen DEE F 1958 00:58:03 1030
22 Maggie Hateley DEE F 1963 00:58:30 1026
23 John Hopper DVO M 1951 00:58:30 1026
24 Mike Derbyshire POTOC M 1956 00:58:57 1021
25 Karen Quickfall SROC F 1963 00:59:02 1021
26 Jane McCann MDOC F 1966 00:59:26 1017
27 Ian Bratt RAND OC M 1956 01:00:17
28 Val Johnson DVO F 1959 01:00:43 1004
29 Norman Hall DEE M 1948 01:01:16 998
30 Jemima Heap F 01:01:26
31 Chris Rostron MDOC M 1947 01:01:35 995
32 Ian Farrell MDOC M 1981 01:02:27 986
33 John Lebeter CLARO M 1955 01:02:41 984
34 Poppy Heap MDOC F 1995 01:02:41 984
35 Kevin Gallagher LEI M 1949 01:04:22 967
36 Susan Birtwistle CLARO F 1957 01:04:27 966
37 Graham Horrocks WRE M 1961 01:04:43 964
38 Mike Godfree DVO M 1949 01:05:09 959
39 Jane Kayley-Burgess DVO F 1957 01:05:48 953
40 Amanda Ward HALO F 1963 01:09:01 921
41 Stuart Swalwell DVO M 1950 01:09:16 918
42 John Brewer SROC M 1964 01:09:52 912
43 Peter Ross MDOC M 1947 01:10:41 904
44 Barry Chambers DEE M 1951 01:10:43 904
45 Jenny Palmer DEE F 1971 01:11:28 896
46 Chris Kirkham MDOC M 1947 01:12:58 881
47 Stephen Round SELOC M 1951 01:15:33 856
48 Anne Kimberley DVO F 1960 01:18:31 826
49 Elizabeth Embrey MDOC F 1989 01:19:02 821
50 Isobel Jones DEE F 1998 01:19:48 813
51 Carol Sands BOK F 1951 01:19:58 811
52 JOHN BIRTWISTLE CLARO M 1956 01:21:47 793
53 Penny Heap MDOC F 1961 01:22:59 781
54 Judith Filmore LOC F 1958 01:23:57 772
55 Geoff Woolfenden DEE M 1953 01:24:27 767
56 Christopher Kemp DEE M 1954 01:25:00 761
57 Ian Gilliver MDOC M 1951 01:25:32 756
58 Douglas Edwards MDOC M 1947 01:26:32 746
59 Martin Gibbons WRE M 1949 01:36:03 651
60 John Purkis SYO M 1954 01:39:50 613
- James Smith DEE M 1947 01:11:47
- Rupert Heap M 01:18:39
- Anne Kayley-Burgess DVO F 1966 01:21:00
- Mark Platt M 01:33:19
- Alison Bradford F 1966 01:44:25
Showing results 1 - 65 of 65