Results

Achievements at
orienteering events

November Classic (UKOL), 07/11/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at socweb.org/event/2021/11/07/november-classic/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Green (M70,W16,W55,W60) (length: 5.1km, climb: 70m, 13 controls)
Point calculations
957.33 + (103.79 x (3,625.51 - T)) / 790.90
Other courses: UKOL Black (M21) | UKOL Blue (M16,M55,M60,W35,W40) | UKOL Brown (M35,M40) | UKOL Light Green (M14,W14) | UKOL Orange (M12,W12) | UKOL Short Blue (M65,W18,W20,W45,W50) | UKOL Short Brown (M18,M20,M45,M50,W21) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,M90,W65,W70) | UKOL Very Short Green (W75,W80,W85,W90) | White | UKOL Yellow (M10,W10)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Lyra Medlock WSX F 2007 00:36:52
2 Martin Yeo DEVON M 1990 00:38:44 1128
3 Ginny Hudson NGOC F 1962 00:40:24 1115
4 Julian Hartwell SOC M 1955 00:40:24 1115
5 Elizabeth Jackson DEE F 1963 00:41:31 1106
6 Amelia Wing BKO F 2006 00:41:36
7 Mark Glaisher SAX M 1951 00:42:11 1101
8 Paul Johnson BL M 1951 00:42:24 1099
9 Jane Morgan SOC F 1960 00:42:54 1095
10 Martin Goddard SARUM M 1958 00:43:32 1090
11 Jackie Hallett BOK F 1957 00:44:13 1085
12 Mike Wimpenny DEVON M 1948 00:45:09 1078
13 Ian Sayer WSX M 1951 00:45:28 1075
14 Lisa James SOC F 1968 00:45:42 1073
15 Jill Blount SO F 1960 00:46:08 1070
16 Andrew Graham SARUM M 1955 00:46:19 1068
17 Kate Brett BAOC F 1965 00:47:34 1059
18 David Palmer BOK M 1946 00:47:55 1056
19 Roy Heselden BADO M 1947 00:48:00 1055
20 Bernie Newitt SOC F 1965 00:48:32 1051
21 Sarah Howes SAX F 1959 00:48:39 1050
22 Lucy Paton SN F 1961 00:49:24 1044
23 Grace French WIM F 2007 00:49:30
24 Carys Sharp TVOC F 2005 00:49:33 1043
25 Barry Olds KERNO M 1953 00:50:24 1036
26 David Saunders HH M 1959 00:50:26 1036
27 Linda Pakuls WIM F 1957 00:50:34 1035
28 Adele Newall KERNO F 1961 00:50:37 1035
29 Debbie Thompson BL F 1956 00:50:53 1032
30 Eddie Whittle BKO M 1969 00:50:54 1032
31 Amy Lee-Jones BOK F 2005 00:51:02 1031
32 David Battison SARUM M 1946 00:51:20 1029
33 Galina Petkova IND F 00:51:43
34 Mike Godfree DVO M 1949 00:51:54 1024
35 Ian Cooper SYO M 1947 00:52:25 1020
36 Norman Wilson SOC M 1951 00:52:36 1019
37 Rose Taylor NGOC F 2006 00:52:39
38 Paul Taunton NGOC M 1950 00:53:02 1016
39 Helen Sharp TVOC F 1964 00:53:10 1014
40 Helen Errington HH F 1961 00:53:22 1013
41 Julie Cleary LOK F 1964 00:53:40 1011
42 Kathleen Haynes WAOC F 1957 00:53:56 1008
43 Karen Jones SLOW F 1961 00:54:03 1008
44 Chris Virgo DEVON M 1950 00:54:47 1002
45 Susan Crickmore SO F 1962 00:55:45 994
46 Jim Mallinson SLOW M 1949 00:55:54 993
47 Judy Johnson BL F 1951 00:55:57 993
48 Maggie Soulsby HH F 2006 00:56:01
49 Tom Edelsten GO M 1943 00:56:14 990
50 Hebe Darwin WAOC F 2007 00:56:38
51 Janet Cronk WAOC F 1957 00:56:48 986
52 Jon Darley GO M 1966 00:56:51 985
53 Lesley Ward SYO F 1969 00:56:55 985
54 Barrie Pearson SO M 1950 00:57:10 983
55 Phil Stradling BKO M 1958 00:58:29 973
56 Rodney White WIM M 1972 00:58:35 972
57 Allan Darwell BOK M 1951 00:58:36 972
58 Lynne Moore BKO F 1964 00:58:58 969
59 Richard Dixon RSOC M 1987 00:59:02 968
60 Jacqueline Embrey SROC F 1958 00:59:08 968
61 Helen Kelsey BOK F 1957 00:59:21 966
62 Barbara Lugton GO F 1957 00:59:39 963
63 Karen Mills-hicks GO F 1975 00:59:55 961
64 Katie Lake SBOC F 2006 00:59:59
65 Clive Hillier LOK M 1964 01:00:18 958
66 Greg Birdseye TVOC M 1945 01:00:21 958
67 Peter Dudman SO M 1951 01:00:23 958
68 Fred Miller NATO M 1951 01:01:07 952
69 David Mullins SARUM M 1949 01:01:28 949
70 Stuart Bates IND M 01:01:41
71 Helen Ashenden SN F 1964 01:01:54 946
72 Geoff Wright GO M 1945 01:02:49 939
73 Laura Wilcox WSX F 1963 01:03:16 935
74 David Oxenham SARUM M 1955 01:03:22 934
75 Jon Wheatcroft TVOC M 1952 01:03:26 934
76 Jennifer Gebka HAVOC F 1963 01:03:27 934
77 Penny Marsh SO F 1963 01:03:41 932
78 Philip Kirk OD M 1956 01:04:39 924
79 Katherine Pike WIM F 1963 01:04:46 923
80 Andrew White HOC M 1956 01:04:58 922
81 John Nash LOC M 1950 01:05:07 920
82 Philip Gristwood MV M 1949 01:05:19 919
83 Lesley Innes BKO F 1958 01:05:21 919
84 Gill Sharp SN F 1958 01:05:36 917
85 Robert Elston UBOC M 2000 01:06:17 911
86 Nicola Brooke WSX F 1966 01:06:21 911
87 Tony Hext QO M 1948 01:06:34 909
88 Keith Parkes DFOK M 1945 01:06:50 907
89 Kath Speak MDOC F 1959 01:07:00 906
90 Alison Saunders HH F 1959 01:07:02 905
91 John Chesters DEVON M 1951 01:07:35 901
92 Geoff Goodwin DFOK M 1951 01:07:50 899
93 Christopher Moon BOK M 1950 01:08:05 897
94 Jenny Nicholls GO F 1957 01:08:37 893
95 Mike Forrest BOK M 1954 01:09:11 888
96 Dave Cussens SO M 1952 01:09:24 887
97 David Rosen SROC M 1953 01:10:03 882
98 RACHEL ROBERTSON SOC F 1963 01:10:31 878
99 Philip Cooper WIM M 1947 01:10:35 877
100 Clare Lines SO F 1965 01:10:44 876
101 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 01:10:49 876
102 Helen Hodge WIM F 1962 01:10:51 875
103 Helen Wheelwright SOC F 1958 01:12:02 866
104 Mike Elliot MV M 1951 01:13:19 856
105 Tracy Crickmore WSX F 1965 01:13:33 854
106 Caroline Louth WAOC F 1961 01:14:55 843
107 Kerstin Mitchell HOC F 1966 01:14:58 843
108 Gwen Tanner BOK F 1960 01:15:04 842
109 Madeleine Pitcher DFOK F 2006 01:15:37
110 Matt Green SOC M 1975 01:15:52 836
111 Sarah Houlder WSX F 1959 01:17:14 825
112 Christine Collins WCH F 1960 01:18:23 816
113 Julie Collins DFOK F 1960 01:20:04 803
114 Mike Kite WIM M 1947 01:21:54 788
115 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 01:22:43 782
116 Viv Hodson HH F 1964 01:23:19 777
117 Steve Beverley SARUM M 1952 01:23:22 777
118 Lauren Bishop WSX F 1990 01:24:00 772
119 Alison Cowe WAOC F 1972 01:27:04 748
120 Linda Hulley SO F 1956 01:27:55 741
121 Catherine Galvin LOK F 1962 01:33:08 700
122 Jennie Soulsby HH F 1976 01:35:40 680
123 Ros James SMOC F 1961 01:35:52 678
124 Ian Cowe IND M 01:36:21
125 Debbie Ewing WIM F 1979 02:05:04 448
Showing results 1 - 125 of 125