Results

Achievements at
orienteering events

ESOC National Event incorporating the Scottish Orienteering Championships, 13/06/2021

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 5.575km, climb: 315m, 18 controls)
Point calculations
1,173.99 + (87.01 x (3,788.75 - T)) / 855.65
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Short Blue | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White | BlueM60

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Hammond FVO M 2006 00:40:49
2 Adam Barrie MAROC M 2005 00:41:37 1305
3 Jonathan Musgrave MAROC M 1962 00:44:52 1286
4 Rachel Brown ESOC F 2003 00:45:01 1285
5 Phil Murray INT M 1964 00:45:05 1284
6 David Robertson CLYDE M 1964 00:48:34 1263
7 Angus Laird INVOC M 2006 00:48:40
8 Kirsty Campbell MAROC F 2001 00:50:04 1254
9 Kirsten Strain AROS F 1986 00:50:16 1253
10 Tim Griffin GRAMP M 1966 00:50:50 1249
11 Charlie Adams SYO M 1964 00:52:22 1240
12 Jonas Newey MAROC M 2005 00:52:29 1239
13 Mairi Eades INT F 2001 00:52:44 1238
14 Janine Inman FVO F 1977 00:54:17 1228
15 Sam Hunt FVO M 2006 00:54:22
16 Fiona Berrow FVO F 1985 00:56:14 1216
17 Steve Wilson CLYDE M 1965 00:56:18 1216
18 Isla Simmons ESOC F 1992 00:58:03 1205
19 Alice Wilson CLYDE F 2002 00:58:06 1205
20 Gareth Yardley GRAMP M 1966 00:59:00 1199
21 Michael Bishenden MOR M 2006 00:59:29
22 Colin Salisbury INVOC M 1965 01:00:16 1192
23 Gemma Karatay BASOC F 1982 01:01:18 1185
24 Lizzie Stansfield EUOC F 2002 01:03:50 1170
25 Jon Shepherd INVOC M 1966 01:04:07 1168
26 Colin Brash STAG M 1966 01:04:10 1168
27 Chloƫ Cracknell MAROC F 2001 01:04:57 1163
28 Jari Pekkarinen KFO M 1966 01:05:25 1160
29 Pippa Carcas INT F 2003 01:05:29 1160
30 Steve Dempsey SYO M 1963 01:06:14 1155
31 Stuart Parker WAROC M 1964 01:06:50 1151
32 John Robertson STAG M 1964 01:07:53 1145
33 Robin Galloway INT M 1966 01:08:30 1141
34 Fiona Eades INT F 2004 01:10:29 1129
35 Phil Smith AYROC M 1963 01:10:49 1127
36 Keith Brown ESOC M 1962 01:11:36 1122
37 Nigel Owens SYO M 1966 01:13:54 1108
38 Colin Ledlie INT M 1966 01:14:12 1107
39 Sarah McAdam RR F 1984 01:15:39 1098
40 Iryna Bogachova AYROC F 1977 01:18:11 1082
41 Ian McIntyre INT M 1963 01:23:06 1052
42 Kate Darlow RR F 1978 01:23:38 1049
43 David Esson GRAMP M 1979 01:26:13 1033
44 Klaas Wynne STAG M 1966 01:30:12 1009
45 Terry Johnstone ESOC M 1966 01:30:15 1009
46 Paul Gregson OD M 1979 01:39:20 953
- Samuel Bartlett INT M 2005 01:13:10
Showing results 1 - 47 of 47