Results

Achievements at
orienteering events

SLOW Regional Event, 13/09/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at slow.org.uk/racereports/glovers-wood-results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Brown (length: 9.8km, climb: 205m, 42 controls)
Point calculations
1,208.68 + (78.68 x (6,138.80 - T)) / 1,474.53
Other courses: Blue | Short Blue | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Jonathan Crickmore SYO M 1993 00:53:04 1366
2 Frank Townley SN M 2003 01:03:38 1333
3 Laurence Ball NOR M 1986 01:07:14 1321
4 Paul Couldridge SLOW M 1974 01:10:53 1309
5 Adam Conway GO M 2003 01:11:54 1306
6 Michael Crone SLOW M 1990 01:14:15 1299
7 Nicholas Jarvis SO M 1996 01:15:44 1294
8 Alex Wetherill WAOC M 2003 01:15:58 1293
9 Juraj Hammer BOF M 1977 01:17:05 1289
10 Tim Beale SN M 1984 01:18:43 1284
11 James Yule SO M 2003 01:19:16 1282
12 Matthias Mahr SLOW M 1976 01:19:54 1280
13 Sam New NWO M 1997 01:21:04 1277
14 Will Heap SO M 1973 01:21:39 1275
15 Troy Southall SO M 2004 01:21:54 1274
16 Neil Crickmore SO M 1962 01:23:57 1267
17 Alexander Lines WAOC M 1995 01:23:57 1267
18 Richard Collyer GO M 1974 01:24:19 1266
19 Steven Clelland SLOW M 1982 01:25:20 1263
20 Peter Daplyn SN M 1980 01:28:01 1254
21 Sarah Rollins SN F 1976 01:29:06 1251
22 Duncan Grassie SLOW M 1983 01:29:39 1249
23 Marc Escolar Garcia SLOW M 1987 01:30:23 1247
24 Dimitar Gospodinov BKO M 1992 01:33:27 1237
25 Ian Hargreaves SOS M 1976 01:34:43 1233
26 Charles Bromley Gardner BAOC M 1960 01:35:20 1231
27 Jolyon Medlock WSX M 1974 01:35:24 1231
28 Dil Wetherill WAOC M 1964 01:35:52 1229
29 Colin Dutkiewicz SLOW M 1970 01:36:01 1229
30 Simon Errington HH M 1963 01:36:03 1229
31 Keith Belsey SN M 1967 01:36:57 1226
32 Tom Davies SLOW M 1978 01:36:58 1226
33 Tim Scarbrough MV M 1984 01:37:24 1224
34 Donatas Tumaitis CHIG M 1984 01:39:50 1217
35 Nat Skidmore TVOC M 1984 01:41:05 1213
36 James Breed BOF M 1987 01:42:32 1208
37 Brendon Howe SAX M 1969 01:43:46 1204
38 Tony Burton MV M 1964 01:44:55 1200
39 Alan Hickling SAX M 1964 01:46:05 1197
40 Justin Farhall MV M 1974 01:47:33 1192
41 Tim Longley SLOW M 1985 01:48:09 1190
42 Craig Blackford BADO M 1968 01:48:12 1190
43 Simon Deeks SAX M 1969 01:48:19 1189
44 Katherine Bett SN F 1995 01:49:12 1187
45 Robin Bishop TVOC M 1967 01:49:30 1186
46 Alan Yule SO M 1971 01:50:05 1184
47 Megan Bett SN F 1998 01:52:09 1177
48 Alan Leakey SLOW M 1953 01:52:14 1177
49 Kerria Lines WAOC F 1994 01:54:02 1171
50 Antoine Pesenti DFOK M 1970 01:56:26 1163
51 Matthew Haughton SLOW M 1993 01:58:07 1158
52 Chris Prince LUOC M 1996 01:58:54 1156
53 Mike Bennett HH M 1953 01:58:59 1155
54 Gordon Parker SLOW M 1963 02:02:18 1145
55 Wenwei Liu GO M 1990 02:05:09 1136
56 Guy Lidbury HAVOC M 1969 02:07:39 1128
57 Rob Leathley SO M 1973 02:07:42 1127
58 Zsolt Podolyak SN M 1968 02:12:41 1111
59 River Edis-Smith MDOC M 1999 02:12:43 1111
60 Edward Lines SO M 1998 02:18:05 1094
61 Simon Moss SLOW M 1965 02:21:40 1083
62 Ben Bardsley HH M 1972 02:25:49 1069
63 Daniel Figg EBOR M 1998 02:35:48 1037
64 Richard Whitaker SAX M 1952 02:42:40 1015
65 Peter Martin MV M 1961 03:03:11 950
- Stanley Heap SO M 2001 00:25:21
- Oliver O'Brien SLOW M 1980 01:19:15
- Alex Bett SN M 1997 01:19:20
- Ron Mohel SO M 1975 01:40:51
- Simon Dunkley SN M 1965 02:04:59
Showing results 1 - 70 of 70