Results

Achievements at
orienteering events

Return to the Forest, 11/10/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.wessex-oc.org/wp-content/uploads/event/agglestone-heath/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7.3km, climb: 180m, 20 controls)
Point calculations
1,097.40 + (59.75 x (5,287.96 - T)) / 786.63
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Emils Ummers SO M 2004 01:00:47 1222
2 Axel Blomquist BAOC M 1952 01:06:33 1196
3 Steve Blount SO M 1960 01:08:54 1185
4 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:09:31 1182
5 Alan Rosen HH M 1955 01:12:06 1170
6 Christopher Pritchett WIGHTO M 1959 01:13:47 1163
7 Phil Conway GO M 1963 01:14:24 1160
8 Barry Jones SO M 1967 01:15:19 1156
9 Paul Lane BAOC M 1957 01:16:04 1152
10 Andy Creber NGOC M 1958 01:16:50 1149
11 Jason Falconer WSX M 1971 01:17:06 1148
12 Mike Frizzell BADO M 1958 01:17:43 1145
13 Kevin Bracher SOC M 1955 01:18:33 1141
14 Michelle Spillar WIM F 1979 01:18:41 1140
15 Andrew French WIM M 1965 01:18:50 1140
16 Robert Lines SO M 1965 01:18:59 1139
17 Simon Moore BKO M 1960 01:21:16 1129
18 Steve Bailey SN M 1959 01:21:41 1127
19 John Simmons BOK M 1951 01:21:48 1126
20 Jill Blount SO F 1960 01:21:52 1126
21 Jane Morgan SOC F 1960 01:21:54 1126
22 BRIAN JOHNSON WIM M 1951 01:22:04 1125
23 Rob Hick WSX M 1960 01:23:45 1117
24 Gary Mills TVOC M 1955 01:23:50 1117
25 Jo Pickering WIM F 1988 01:24:15 1115
26 Alison Simmons BOK F 1955 01:24:29 1114
27 Elizabeth Horsler WIM F 2003 01:25:25 1110
28 Woo Allen BAOC F 1965 01:25:48 1108
29 Vesela CHOKOEVA SLOW F 1973 01:26:40 1104
30 Tim Sands BOK M 1949 01:26:52 1103
31 Jackie Hallett BOK F 1957 01:28:38 1095
32 Veronica Barette SOC F 1973 01:29:19 1092
33 Dave Chapman SN M 1953 01:29:24 1092
34 Hugh Risebrow SOC M 1962 01:30:06 1088
35 Ali Kempson TVOC F 1965 01:30:44 1086
36 Eamon Staunton WIM M 1956 01:31:39 1081
37 Mike Goldthorpe SOC M 1958 01:31:59 1080
38 Paul Oldfield BAOC M 1956 01:33:53 1071
39 Gavin Robinson BAOC M 1967 01:34:01 1071
40 DAVID FAULKNER BOK M 1962 01:34:15 1070
41 Robin Smith SO M 1952 01:34:35 1068
42 Rob Taylor NGOC M 1969 01:35:46 1063
43 Stephen Mallison WIM M 1980 01:36:52 1058
44 Joe House SO M 1954 01:37:11 1056
45 David Saunders HH M 1959 01:37:19 1056
46 Julian Hartwell SOC M 1955 01:38:27 1050
47 Karen French WIM F 1967 01:38:44 1049
48 Colin Swallow SN M 1957 01:39:07 1047
49 Rachel Dennis BOK F 1967 01:43:04 1029
50 Nick Dennis BOK M 1960 01:44:01 1025
51 Robert Norley SOC M 1959 01:44:02 1025
52 Sandy Burgon BOK M 1956 01:48:24 1005
53 Nicola Brooke WSX F 1966 01:49:25 1000
54 Tim Houlder WSX M 1957 01:49:59 998
55 Helen Kelsey BOK F 1957 01:55:21 973
56 Adele Newall KERNO F 1961 01:59:26 955
57 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 02:01:10 947
58 Matthew Knipe QO M 1963 02:11:14 901
59 Paul Taunton NGOC M 1950 02:33:02 802
60 Carolyn Dent BOK F 1962 02:33:37 799
- Peter Foster BOK M 1957 01:09:44
- Colin Hicks SOC M 1952 01:33:10
- Martin Lewis QO M 1968 01:35:19
- Bruno Smith WSX M 1964 01:36:11
- Mike Turner SO M 1950 01:43:29
Showing results 1 - 65 of 65