Results

Achievements at
orienteering events

British Night Championships (UKOL) , 27/11/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.ngoc.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 5 (M65,W18,W45,W50) (length: 4.9km, climb: 230m, 13 controls)
Point calculations
1,096.39 + (74.58 x (4,011.55 - T)) / 781.95
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M20,M35,M40) | UKOL 3 (M18,M45,M50,W21) | UKOL 4 (M16,M55,M60,W20,W35,W40) | UKOL 6 (M70,W16,W55,W60) | UKOL 7 (M75,W65,W70) | UKOL 8 (M80,W75,W80,W85)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Sarah Rollins SN F 1976 00:38:59 1256
2 Rebecca Ward NGOC F 2003 00:49:06 1198
3 Jenny Peel SYO F 1968 00:49:34 1195
4 Michael Napier NOC M 1953 00:50:46 1188
5 Lucy Wiegand SYO F 1968 00:52:00 1181
6 Amanda Crawshaw SYO F 1970 00:52:29 1179
7 Ian Ditchfield MV M 1956 00:53:25 1173
8 Philip Eeles SOC M 1955 00:54:35 1167
9 Bruce Bryant OD M 1957 00:55:08 1163
10 Alan Rosen HH M 1955 00:56:08 1158
11 Ray Collins WCH M 1955 00:58:19 1145
12 Emily Turner LOC F 2004 00:59:02 1141
13 Aimee Darley SN F 2003 00:59:28 1139
14 Emma Harrison EPOC F 1972 00:59:42 1137
15 Gavin Clegg WSX M 1955 01:00:23 1133
16 Charles Daniel BOK M 1956 01:01:18 1128
17 Sally Calland DVO F 1975 01:02:06 1124
18 Lulu Williams SLOW F 1969 01:03:52 1114
19 david downes WCOC M 1954 01:04:13 1112
20 Karen Crawford BOK F 1969 01:04:49 1108
21 Vesela Chokoeva SLOW F 1973 01:06:51 1096
22 Simon Greenwood SAX M 1955 01:06:51 1096
23 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:07:47 1091
24 Edward Mellor SELOC M 1969 01:09:50 1079
25 Lucy Giles BAOC F 1969 01:12:12 1066
26 Vanessa Lawson NGOC F 1971 01:12:21 1065
27 Rachel Leathwood BOK F 1973 01:12:33 1064
28 Peter Langmaid HOC M 1968 01:12:37 1063
29 Eddie Speak MDOC M 1954 01:13:20 1059
30 Kevin Pickering WIM M 1953 01:14:19 1054
31 Colin Matheson FVO M 1954 01:15:26 1047
32 Diane Jacks WRE F 1968 01:16:49 1039
33 Christopher Ashenden SN M 1964 01:17:11 1037
34 Andy Robinson LOC M 1954 01:19:12 1026
35 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:19:45 1023
36 Dawn Figg PFO F 1969 01:23:00 1004
37 Steve Williams NGOC M 1955 01:27:21 979
38 Lisa Methven BKO F 1969 01:27:56 976
39 Jonathan Howell WCH M 1952 01:32:26 950
40 David Rosen SROC M 1953 01:33:10 946
41 Ruth Harris DEE F 1969 01:40:29 904
42 Rachel Perry UBOC F 1990 01:55:29 818
- Mike Snell ERYRI M 1956 01:15:51
- Elaine Baker DEE F 1967 01:28:16
Showing results 1 - 44 of 44