Results

Achievements at
orienteering events

British Orienteering Middle Championships (UKOL), 05/06/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

13 (length: 2.1km, climb: 145m, 12 controls)
Point calculations
867.56 + (139.36 x (3,593.80 - T)) / 1,059.54
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (W21) | UKOL 3 (M35,M40) | UKOL 4 (M45,M50) | UKOL 5 (W35,W40) | UKOL 7 (M65,W45) | UKOL 8 (M70,W50) | UKOL 10 (W70,W75,W80,W85) | UKOL 11 (M16,M18,M20) | UKOL 12 (W16,W18,W20) | 14 | 15 | 16 | UKOL 6A (M55) | UKOL 6B (M60) | UKOL 9A (M75,W55) | UKOL 9B (M80,M85,W60,W65)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Thomas Rollins SN M 2007 00:18:42
2 James Bryant SYO M 2007 00:22:18
3 Lyra Medlock WSX F 2007 00:23:11
4 Harry Bratcher-Howard WIM M 2007 00:23:30
5 Freya Tryner SYO F 2007 00:24:12
6 Finlay McLuckie MOR M 2008 00:24:25
7 Robbie Lightfoot SYO M 2008 00:24:41
8 Isaac Hunter WCOC M 2007 00:24:57
9 Anna Todd SYO F 2008 00:26:09
10 Grace French WIM F 2007 00:27:50
11 Steve Fisher TVOC M 1974 00:28:05 1119
12 Ellie Darlow RR F 2007 00:29:49
13 Danny Winterbottom WCOC M 2007 00:31:34
14 Jamie Connor FVO M 2007 00:31:57
15 Myrtle Ashworth WCOC F 2007 00:32:25
16 Ben Perry DEVON M 2007 00:32:26
17 Michele Dawson MDOC F 1994 00:32:57 1080
18 Charlotte Slade SN F 2008 00:33:07
19 Oscar Peel SYO M 2008 00:33:48
20 Kate McLuckie MOR F 2007 00:33:50
21 Holly Stodgell FVO F 2003 00:34:36 1067
22 Taylor Gooding SOS F 2007 00:35:32
23 Seth Lawson NGOC M 2008 00:36:08
24 Rebecca Hammond FVO F 2008 00:36:42
25 Yolanda Hampshire Wright NN F 2007 00:36:52
26 Charlotte Sykes SYO F 2007 00:37:35
27 Daniel Glover LEI M 2008 00:38:00
28 Sophie Howard MOR F 2008 00:38:47
29 Sophie Crawford WCOC F 2008 00:40:12
30 Evan Jenkinson SYO M 2007 00:40:54
31 Louise Preston SYO F 1978 00:40:56 1017
32 Toby Heppell WCOC M 2008 00:41:09
33 Katie Hensman FVO F 2007 00:42:02
34 Hebe Darwin WAOC F 2007 00:42:48
35 Richard Morris SYO M 1965 00:43:51 994
36 George Rennie WCOC M 2008 00:44:41
37 Anna Murgatroyd OUOC F 1995 00:44:50 986
38 Margaux Hodgson SYO F 2008 00:45:20
39 Oscar Sanderson NATO M 2008 00:45:27
40 Mike Bray SN M 1955 00:47:25 966
41 Freya Mowbray INT F 2008 00:49:42
42 Ellen Simpson LEI F 2008 00:51:42
43 Adam Collinge AIRE M 1972 00:53:25 919
44 James Woodham AIRE M 2007 00:53:57
45 Susan Hensman FVO F 1974 00:54:29 910
46 William Chandler LOK M 2003 00:54:31 910
47 Rona Laird INVOC F 2008 00:54:52
48 Vadim Pesenti DFOK M 2008 00:58:49
49 Isabelle Groom SYO F 2007 01:01:39
50 Luke Bennett DFOK M 2008 01:02:05
51 Abigail Prince SOS F 2008 01:02:31
52 Rebecca Mayes CLOK F 2008 01:02:35
53 Rebecca Lloyd EPOC F 1964 01:05:06 826
54 Sandy Turner LOC F 1966 01:05:08 826
55 John Doyle SYO M 2007 01:06:18
56 William Cole PFO M 2008 01:07:33
57 Karen Bedwell DVO F 1969 01:09:35 791
58 Andrew Wood PFO M 1956 01:12:16 770
59 Noreen Turner WRE F 1941 01:20:13 707
60 Katie Lake SBOC F 2006 01:21:01
61 Zara Rogers LOC F 1993 01:21:48 695
62 Polly Atherton BOK F 1971 01:24:47 671
63 Karen Matthias LEI F 1967 01:25:51 663
64 Anne Kayley-Burgess DVO F 1966 01:29:39 633
65 Hannah Steventon-Barnes SUFFOC F 1972 01:32:32 610
66 Lucy Browne OUOC F 1996 01:43:27 524
- Laurence Ward INT M 2007 00:22:51
- Yann Newey MAROC M 2007 00:29:19
- Caspar Reynolds SYO M 2008 00:33:18
- Isaac Oliver SYO M 2007 00:40:53
- Olivia White SYO F 2008 00:57:43
- Katie Jones CLOK F 2008 01:01:53
- Thomas Alcock BOF M 2000 01:12:52
- David Bliss PFO M 1956 01:19:08
- Verena Johnston LOC F 1934 01:21:42
- Alice Soulsby HH F 2008 01:23:14
Showing results 1 - 76 of 76