Results

Achievements at
orienteering events

British Orienteering Championships (UKOL) - rearranged from 2022, 02/10/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.devonorienteering.co.uk/results-archive/2021-22/2.10.21_BOC_Champs_Braunton/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 13 (M60) (length: 7.925km, climb: 200m, 17 controls)
Point calculations
1,135.07 + (87.74 x (5,549.46 - T)) / 1,384.36
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 10 (W35,W40) | UKOL Course 11 (M50) | UKOL Course 12 (M55) | UKOL Course 14 (M16,W45) | UKOL Course 15 (M65,W50) | UKOL Course 16 (M70,W55) | UKOL Course 17 (M75,W16,W60,W65) | UKOL Course 18 (W70) | UKOL Course 19 (M80,W75) | UKOL Course 2 (W21) | UKOL Course 20 (M85,M90,W80) | UKOL Course 22 (M14) | UKOL Course 23 (W14) | UKOL Course 24 (M12,W12) | UKOL Course 25 (M10,W10) | Course 26 | UKOL Course 3 (M18,M20) | UKOL Course 4 (W18,W20) | Course 5 | Course 6 | UKOL Course 7 (M35,M40) | Course 8 | UKOL Course 9 (M45)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Jonathan Emberton EPOC M 1961 01:03:45 1244
2 Stephen Keyes SN M 1961 01:05:18 1238
3 James Clemence SWOC M 1960 01:05:41 1237
4 Mike Pedley EPOC M 1960 01:08:25 1227
5 John Embrey SROC M 1958 01:09:49 1221
6 Keith Tonkin BL M 1958 01:10:08 1220
7 Mark Saunders BOK M 1959 01:11:44 1214
8 Ian Maxwell RR M 1960 01:13:20 1208
9 David Hunt BOK M 1960 01:18:04 1190
10 Mike Frizzell BADO M 1958 01:18:32 1188
11 Bruce Bryant OD M 1957 01:18:58 1186
12 Brian Pearson QO M 1960 01:19:25 1185
13 Adrian Moir SWOC M 1961 01:20:14 1182
14 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 01:20:15 1182
15 Andrew Quickfall SROC M 1957 01:21:47 1176
16 Chris Pritchett WIGHTO M 1959 01:22:05 1175
17 Roger Thomas WCOC M 1960 01:23:58 1167
18 Niall Reynolds SBOC M 1961 01:25:42 1161
19 Andrew Yeates WCH M 1960 01:26:50 1157
20 Christopher Kelsey BOK M 1957 01:26:59 1156
21 Gavin Smith SROC M 1958 01:27:24 1154
22 Steve Blount SO M 1960 01:27:36 1154
23 Mick Lucking NOC M 1957 01:27:37 1154
24 Peter Haynes WAOC M 1958 01:29:47 1145
25 Robert Daly GRAMP M 1957 01:31:30 1139
26 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 01:32:00 1137
27 Dave Brown HALO M 1957 01:36:03 1122
28 Richard Tiley LOC M 1958 01:37:42 1115
29 Adrian Wise SN M 1961 01:42:45 1096
30 Nick Campbell DEE M 1957 01:50:35 1066
31 Jes Dickin SOC M 1960 01:51:40 1062
32 Rob Hick WSX M 1960 01:53:38 1055
33 Nick Dennis BOK M 1960 01:55:38 1047
34 Colin Swallow SN M 1957 01:55:48 1046
35 Clive Caffall NGOC M 1961 01:57:23 1040
36 Peter Foster BOK M 1957 02:01:33 1025
37 Ian Byrne SMOC M 1957 02:06:27 1006
38 Ian Phillips NGOC M 1959 02:07:09 1003
39 Sara Dyer BOF F 1958 03:03:55 787
Showing results 1 - 39 of 39