Results

Achievements at
orienteering events

British Orienteering Championships (UKOL) - rearranged from 2022, 02/10/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.devonorienteering.co.uk/results-archive/2021-22/2.10.21_BOC_Champs_Braunton/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 16 (M70,W55) (length: 6.05km, climb: 165m, 15 controls)
Point calculations
1,036.56 + (74.38 x (5,355.47 - T)) / 1,111.66
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 10 (W35,W40) | UKOL Course 11 (M50) | UKOL Course 12 (M55) | UKOL Course 13 (M60) | UKOL Course 14 (M16,W45) | UKOL Course 15 (M65,W50) | UKOL Course 17 (M75,W16,W60,W65) | UKOL Course 18 (W70) | UKOL Course 19 (M80,W75) | UKOL Course 2 (W21) | UKOL Course 20 (M85,M90,W80) | UKOL Course 22 (M14) | UKOL Course 23 (W14) | UKOL Course 24 (M12,W12) | UKOL Course 25 (M10,W10) | Course 26 | UKOL Course 3 (M18,M20) | UKOL Course 4 (W18,W20) | Course 5 | Course 6 | UKOL Course 7 (M35,M40) | Course 8 | UKOL Course 9 (M45)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Peter Gorvett SYO M 1947 00:58:23 1161
2 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:59:14 1157
3 Dale Paget WSX M 1964 00:59:31 1156
4 Andy Sykes DVO M 1965 01:01:37 1148
5 Sara Campbell DEE F 1965 01:02:39 1143
6 Tim Sands BOK M 1949 01:06:52 1126
7 Elizabeth Jackson DEE F 1963 01:07:08 1125
8 Andrew Reynolds DEVON M 1966 01:07:36 1124
9 Helena Crutchley HALO F 1963 01:08:58 1118
10 Richard Freeman HH M 1962 01:09:08 1117
11 Simon Hunt FVO M 1965 01:10:12 1113
12 Tom Lillicrap DEVON M 1947 01:11:01 1110
13 Derick Mercer BKO M 1964 01:11:16 1109
14 John Britton MDOC M 1951 01:11:32 1108
15 Susan Skinner WCOC F 1964 01:11:37 1107
16 David Hodson HH M 1964 01:12:34 1104
17 John Simmons BOK M 1951 01:14:07 1097
18 Roger Lott AIRE M 1950 01:14:48 1095
19 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 01:14:51 1094
20 Mark Glaisher SAX M 1951 01:15:44 1091
21 Brian Bullen FVO M 1951 01:15:49 1091
22 Graham Lloyd EPOC M 1962 01:16:02 1090
23 Mick Smith HH M 1948 01:16:21 1088
24 Phil Conway GO M 1963 01:16:22 1088
25 Robyn Stanyon SYO F 1966 01:17:25 1084
26 Jeff Butt SARUM M 1963 01:17:26 1084
27 Heather Fellbaum FVO F 1963 01:17:27 1084
28 Ginny Hudson NGOC F 1962 01:17:34 1083
29 Karen Quickfall SROC F 1963 01:17:58 1082
30 Mike Smithard DEE M 1949 01:18:43 1079
31 Pat MacLeod NGOC M 1947 01:19:00 1078
32 Judith Wood PFO F 1962 01:19:25 1076
33 Ian Sayer WSX M 1951 01:19:34 1075
34 Stefan Stasiuk BKO M 1951 01:21:24 1068
35 Ian Gamlen COBOC M 1965 01:21:43 1067
36 Liz Phillips OD F 1964 01:23:07 1061
37 Chris Rostron MDOC M 1947 01:23:33 1059
38 Volker Naulin TVOC M 1966 01:25:42 1051
39 Christine Goulding BL F 1963 01:26:23 1048
40 Barry Houghton HOC M 1947 01:27:43 1043
41 Chris Virgo DEVON M 1950 01:28:52 1038
42 Ian Marshall AIRE M 1962 01:29:31 1036
43 Jon Darley GO M 1966 01:30:42 1031
44 Paul Ferguson SROC M 1951 01:30:48 1030
45 Peter Ross MDOC M 1947 01:31:04 1029
46 Mike Wimpenny DEVON M 1948 01:31:21 1028
47 Sal Chaffey DVO F 1965 01:31:25 1028
48 Maggie Hateley DEE F 1963 01:31:33 1027
49 Andy Bowes CLARO M 1966 01:31:38 1027
50 Carolyn Dent BOK F 1962 01:31:38 1027
51 John Harrison BADO M 1947 01:32:06 1025
52 Paul Taunton NGOC M 1950 01:34:02 1017
53 Fiona Clough BKO F 1962 01:34:39 1015
54 David Potter BOK M 1962 01:34:59 1014
55 Terry Smith SOC M 1950 01:35:15 1013
56 John Robinson WCH M 1950 01:35:23 1012
57 Allan Darwell BOK M 1951 01:35:49 1010
58 Barbara Keenan DEVON F 1966 01:36:38 1007
59 Alison Smith TVOC F 1964 01:37:08 1005
60 Richard Steptoe TVOC M 1947 01:38:10 1001
61 Peter Martin SAX M 1949 01:38:20 1000
62 Nick Hockey SO M 1948 01:38:50 998
63 Louise Walker SUFFOC F 1965 01:39:12 997
64 Colin Drury SYO M 1947 01:42:10 985
65 Mark Foxwell BKO M 1964 01:42:42 983
66 Tony Hext QO M 1948 01:43:03 981
67 Chris Penny AIRE M 1962 01:43:08 981
68 Nicola Brooke WSX F 1966 01:45:31 971
69 Tony Davies BOF M 1948 01:45:36 971
70 Paul Kilpin TVOC M 1949 01:46:01 969
71 Christopher Moon BOK M 1950 01:46:41 967
72 Katherine Pike WIM F 1963 01:47:25 964
73 Mike Godfree DVO M 1949 01:47:42 963
74 Robin Strain ELO M 1950 01:49:39 955
75 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 01:50:42 950
76 Helen Pedley EPOC F 1962 01:56:57 925
77 Mike Elliot MV M 1951 01:57:55 922
78 Richard Morris SYO M 1965 02:00:17 912
79 Elizabeth Campbell MOR F 1965 02:00:17 912
80 Lap On Leung COBOC M 1966 02:03:27 899
81 Mike Turner SO M 1950 02:06:56 885
82 Steve Edgar LEI M 1966 02:07:03 885
83 John Chesters DEVON M 1951 02:14:54 853
84 Robert Brandon OD M 1949 02:15:19 852
85 Stephen Round SELOC M 1951 02:24:41 814
86 Caroline Potter BOK F 1962 02:53:46 697
- Geoffrey Hensman FVO M 1948 00:41:22
- David Mullins SARUM M 1949 01:22:46
- Sandra Mather SMOC F 1966 01:29:55
- Jill Emmerson OD F 1964 01:42:27
- Lynne Moore BKO F 1964 01:54:49
- Eric Brown HOC M 1948 02:12:58
Showing results 1 - 92 of 92