Results

Achievements at
orienteering events

SLOW OK Nuts Winterfold, 09/05/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at slow.org.uk/racereports/ok-nuts-2021-results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Brown (length: 8km, climb: 385m, 23 controls)
Point calculations
1,171.76 + (83.46 x (5,113.31 - T)) / 978.15
Other courses: Black | Brown | Blue | Short Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White | Blue M16

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Megan Carter-Davies SBOC F 1996 00:56:49 1317
2 Phil Murray INT M 1964 00:59:08 1305
3 James Yule SO M 2003 01:00:54 1296
4 Chris McCartney OD M 1969 01:02:52 1286
5 David Bunn EUOC M 2001 01:03:36 1282
6 Nicholas Cooper SN M 1975 01:03:45 1282
7 Nigel Bunn TVOC M 1964 01:04:11 1279
8 Troy Southall SO M 2004 01:06:08 1269
9 Richard Barrett BAOC M 1970 01:08:03 1260
10 Sarah Rollins SN F 1976 01:08:15 1259
11 Abi Weeds SLOW F 1977 01:08:16 1259
12 Ian Hargreaves SOS M 1976 01:08:25 1258
13 Neil Crickmore SO M 1962 01:10:47 1246
14 Paul Gebbett BOK M 1969 01:11:14 1243
15 Georgia Jones LOK F 1998 01:11:19 1243
16 Maxime Pesenti DFOK M 2004 01:12:19 1238
17 Mark Adams HH M 1963 01:13:00 1234
18 Tim Must TVOC M 1968 01:13:38 1231
19 Ian Marsden HH M 1976 01:13:38 1231
20 Frida Forshallen SN F 1992 01:14:02 1229
21 Steve Blount SO M 1960 01:15:11 1223
22 Brendon Howe SAX M 1969 01:15:48 1220
23 Keith Belsey SN M 1967 01:16:14 1218
24 Chris Huthwaite BAOC M 1968 01:17:10 1213
25 Emils Ummers SO M 2004 01:17:57 1209
26 Malcolm Fisher BOF M 1968 01:18:08 1208
27 Katherine Bett SN F 1995 01:18:12 1208
28 Simon Errington HH M 1963 01:18:27 1206
29 Charlotte Turner SLOW F 1986 01:18:48 1205
30 Toby Huthwaite RMOC M 01:20:31 1196
31 Paul Martin SN M 1967 01:21:32 1191
32 Zlatko Peev SLOW M 1970 01:22:05 1188
33 Anthony Flick LOK M 1976 01:22:27 1186
34 Jeremy Knott OD M 1996 01:23:04 1183
35 Robin Bishop TVOC M 1967 01:23:07 1183
36 Angel Georgiev SLOW M 1988 01:23:39 1180
37 Laurence Townley SN M 1971 01:23:43 1179
38 Andrew Howard BOF M 1974 01:24:15 1177
39 James Wilkinson BKO M 1991 01:24:44 1174
40 Rebecca Ellis WIM F 1986 01:25:37 1170
41 Marc Ebanks SN M 1970 01:25:47 1169
42 Chris Evans SLOW M 1967 01:26:41 1164
43 Paul Todd LOK M 1975 01:26:43 1164
44 Jonathan Gilbert NOR M 1959 01:28:27 1155
45 Alex Bett SN M 1997 01:28:47 1154
46 Ben Bardsley HH M 1972 01:29:25 1150
47 Kevin Fielding HH M 1968 01:30:09 1147
48 Mike Bennett HH M 1953 01:30:16 1146
49 Barry Jones SO M 1967 01:30:43 1144
50 Simon Kippin TVOC M 1970 01:31:34 1139
51 Simon Deeks SAX M 1969 01:33:22 1130
52 Craig Blackford BADO M 1968 01:35:02 1122
53 John Pickup MV M 1969 01:36:00 1117
54 Alan Yule SO M 1971 01:37:15 1110
55 Justin Farhall MV M 1974 01:39:07 1101
56 Bo Oqvist BKO M 1971 01:39:33 1098
57 Katie Blackford BADO F 1997 01:40:52 1092
58 Ross MacLagan SN M 1974 01:41:02 1091
59 Zsolt Podolyak SN M 1968 01:43:15 1079
60 Rob Taylor NGOC M 1969 01:43:32 1078
61 Sue Carter SLOW F 1967 01:46:01 1065
62 Jon Chandler LOK M 1967 01:48:25 1053
63 Ian Roberts MV M 1966 01:49:22 1048
64 Fiona Tam SLOW F 1989 01:49:54 1045
65 Adrian Moseley RAFO M 1969 01:51:53 1035
66 Marcus White SOC M 1967 01:52:20 1033
67 Simon Moss SLOW M 1965 01:53:43 1026
68 ALEJANDRA TEODOSIO RODRIGUEZ SO F 1998 01:53:54 1025
69 Richard Powell WAOC M 1976 02:05:11 967
70 Olin Davies SLOW M 2004 02:10:11 942
71 Roger Cliffe TVOC M 1971 02:13:12 926
72 Jenny Jones SOC F 1998 02:50:53 733
- Lucy Butt SARUM F 1994 00:56:07
- Alex Dutton SLOW M 1973 01:01:53
- Sarah Louise Francis SN F 1968 01:52:17
- Lydia Farzin-nia SLOW F 1987 01:55:38
Showing results 1 - 76 of 76