Results

Achievements at
orienteering events

SLOW OK Nuts Winterfold, 09/05/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at slow.org.uk/racereports/ok-nuts-2021-results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Blue (length: 5.6km, climb: 225m, 19 controls)
Point calculations
1,061.34 + (87.11 x (4,115.37 - T)) / 741.23
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White | Blue M16

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Gavin Clegg WSX M 1955 00:45:05 1227
2 Peter Nicholls GO M 1955 00:47:37 1209
3 Peter Jones SN M 1956 00:49:15 1198
4 James Crawford GO M 1955 00:50:25 1189
5 Andrew Evans DFOK M 1955 00:51:32 1182
6 Jane Morgan SOC F 1960 00:53:48 1166
7 Alison Howe SAX F 1972 00:54:38 1160
8 Lyudmila Gotseva SLOW F 1971 00:54:46 1159
9 Axel Blomquist SN M 1952 00:55:12 1156
10 Alan Rosen HH M 1955 00:55:14 1156
11 Alastair Doyle GO M 1954 00:55:39 1153
12 Ian Ditchfield MV M 1956 00:56:03 1150
13 Helen Marsden HH F 1976 00:56:43 1145
14 Charlie Turner SLOW M 1953 00:58:22 1133
15 Ffion Bricknell SAX F 2004 00:58:35 1132
16 Jill Blount SO F 1960 00:59:14 1127
17 Julia Jarvis SO F 1968 00:59:23 1126
18 Mark Smith GO M 1955 01:00:38 1117
19 Mike Jones SMOC M 1954 01:00:51 1116
20 Austin Howe SAX M 2006 01:01:35
21 Carol Lovegrove SN F 1972 01:01:38 1110
22 Andrew Parkinson SO M 1952 01:02:10 1107
23 Sue Bett SN F 1967 01:02:27 1105
24 Martin Wilson BKO M 1947 01:02:47 1102
25 Don McKerrow SLOW M 1952 01:03:08 1100
26 Lucy Giles BAOC F 1969 01:03:11 1099
27 Dave Chapman SN M 1953 01:03:21 1098
28 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:04:19 1091
29 KIERAN DEVINE BAOC M 1952 01:05:51 1081
30 Anna Chapman SO F 1973 01:06:09 1079
31 Kevin Bracher SOC M 1955 01:07:36 1068
32 Jeremy Wilde GO M 1954 01:07:50 1067
33 Colin Hicks SOC M 1952 01:08:27 1062
34 John Harrison BADO M 1947 01:09:43 1053
35 Steve Southall SO M 1955 01:09:52 1052
36 Aimee Darley SN F 2003 01:10:14 1050
37 Katie Clarke SN F 1971 01:10:30 1048
38 Edward Lines SO M 1998 01:10:41 1047
39 Martin Cook SMOC M 1956 01:12:46 1032
40 Alistair Lovegrove SN M 1972 01:14:40 1018
41 Vesela Chokoeva SLOW F 1973 01:15:04 1016
42 David Battison SARUM M 1946 01:17:10 1001
43 Debra Robinson SN F 1966 01:17:15 1000
44 Helen Ashenden SN F 1964 01:17:39 997
45 David Dawson DFOK M 1958 01:18:29 992
46 Anne Tynegate BADO F 1961 01:19:03 988
47 David Tookey HH M 1953 01:20:39 976
48 Boryana Peeva SLOW F 1969 01:20:59 974
49 Camilla Darwin WAOC F 1969 01:21:47 968
50 Naomi Drewitt DFOK F 1975 01:22:51 961
51 Helen Hague WAOC F 1969 01:23:13 958
52 Emma Jarrett WAOC F 1976 01:23:14 958
53 Philip Hague WAOC M 1969 01:23:20 957
54 Jemima Hayward-Bhikha SLOW F 2001 01:25:38 941
55 Alison Smith TVOC F 1964 01:26:58 932
56 Dawn Clifford MV F 1971 01:27:40 927
57 Simon Greenwood SAX M 1955 01:28:05 924
58 Clive Hawkes SO M 1959 01:28:22 922
59 Mike Bray SN M 1955 01:28:49 919
60 Philip Craven DFOK M 1954 01:31:53 897
61 Stephanie Moss SLOW F 1975 01:31:53 897
62 Barbara Griessner SLOW F 1971 01:35:28 872
- Robin Smith SO M 1952 00:57:05
- Alan Wallis SN M 1956 01:04:43
- Nigel Bush MV M 1955 01:16:04
Showing results 1 - 65 of 65