Results

Achievements at
orienteering events

Penrith Beacon Cumbrian Galoppen Event, 15/01/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at borderlinersorienteering.org/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4km, climb: 95m, 14 controls)
Point calculations
996.34 + (67.92 x (4,187.40 - T)) / 584.92
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Stella Lewsley BL F 1954 00:48:47 1143
2 Martyn Roome SROC M 1952 00:50:19 1132
3 Cliff Etherden LOC M 1948 00:51:28 1124
4 Toby Heppell WCOC M 2008 00:52:29
5 Yolanda Hampshire Wright NN F 2007 00:54:08
6 Jill Libby BL F 1957 00:55:20 1097
7 Susan Skinner WCOC F 1964 00:55:54 1093
8 Louise Dunn LOC F 1960 00:56:05 1092
9 Sophie Crawford WCOC F 2008 00:56:34
10 Roger Thomas WCOC M 1960 00:58:27 1075
11 Robin Thomas BL M 1951 00:59:49 1066
12 Richard Cummings WCOC M 1959 01:01:58 1051
13 Ian Teasdale WCOC M 1960 01:02:06 1050
14 Mary Rack NATO F 1959 01:02:10 1049
15 Julian Lailey SROC M 1946 01:02:29 1047
16 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:02:48 1045
17 norman french LOC M 1947 01:03:04 1043
18 Ann Cummings WCOC F 1959 01:03:50 1038
19 Rachel Platt LOC F 1984 01:04:59 1030
20 Debbie Thompson BL F 1956 01:05:02 1029
21 John Davis SPOOK M 1987 01:05:11
22 Phil Blaylock WCOC M 1975 01:05:51 1024
23 Alistair Burton M 2001 01:06:11
24 Tony Duncan WCOC M 1943 01:06:26 1020
25 Bob Barnby WCOC M 1949 01:06:30 1019
26 Tim O'Donoghue SOLWAY M 1952 01:06:30 1019
27 jane malley NATO F 1961 01:07:39 1011
28 Sally Heppell WCOC F 1977 01:08:05 1008
29 Karen Clark EBOR F 1955 01:08:44 1004
30 Dave Hewitt WAROC M 1961 01:08:46 1003
31 Jeff Cowton WCOC M 1959 01:09:04 1001
32 Alex Crawford WCOC F 1971 01:09:15 1000
33 Janet Evans WCOC F 1961 01:09:29 998
34 Jane Anthony SROC F 1956 01:09:54 996
35 Lorna Hewitt WAROC F 1971 01:10:44 990
36 Mark Burton M 1962 01:11:10
37 jill smith EBOR F 1954 01:11:40 983
38 Tom Barkas LOC M 1948 01:12:56 974
39 Patricia Davies BL F 1955 01:13:44 969
40 David Rawle BL M 1968 01:14:03 967
41 Philip Nichols BL M 1957 01:15:06 959
42 Emma Moody WCOC F 1969 01:15:32 956
43 Richard Daykin M 1972 01:15:40
44 Jenny Wren BL F 1950 01:16:39 949
45 Jerry Purkis LOC M 1956 01:17:25 943
46 Andrew Mort SROC M 1970 01:17:39 942
47 John Nash LOC M 1950 01:17:58 939
48 Richard Evans BL M 1953 01:18:38 935
49 Jane Yates BL F 1968 01:19:43 927
50 John Smith SOLWAY M 1953 01:20:14 924
51 Ella-Mae Phillips WCOC F 2006 01:21:04 918
52 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:21:29 915
53 Dave Neild LOC M 1947 01:21:47 913
54 David Radmore SOLWAY M 1955 01:22:01 911
55 Debby Warren NN F 1963 01:22:16 909
56 Kim Sanderson NATO F 1975 01:22:18 909
57 Carol Graham SOLWAY F 1966 01:23:15 903
58 Mike Cumpstey BL M 1946 01:23:55 898
59 Ralph Liddell BL M 1949 01:25:45 885
60 Jane Lusardi SROC F 1966 01:26:56 877
61 Juliet Bentley SROC F 1967 01:27:10 875
62 Neil Cameron NGOC M 1946 01:27:50 871
63 Janette McHendry WCOC F 1969 01:31:13 847
64 Bethan Naylor WCOC F 1987 01:32:37
65 Dawn Hosking F 1977 01:46:36
66 Mike Ferneyhough BL M 1964 01:49:55 717
67 Annette Smith F 1982 01:50:32
68 Cath Sullivan F 1972 02:45:38
69 Mark Hetherington M 1962 02:46:40
- Natalie Hawkrigg BL F 1972 00:53:40
- Ed Hutt BL M 1963 01:22:24
Showing results 1 - 71 of 71