Results

Achievements at
orienteering events

Oxford City Race, 12/02/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.ouoc.org.uk/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

3 (length: 5.6km, 22 controls)
Point calculations
1,046.95 + (122.66 x (4,319.72 - T)) / 850.35
Other courses: 1 | 2 | 4 | 5 | 6 | 7

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Roger Thetford TVOC M 1962 00:51:48 1222
2 David Hodson HH M 1964 00:53:23 1208
3 Karl Marshall SYO M 1967 00:54:13 1201
4 Rachel Kirkland FVO F 1971 00:56:02 1185
5 Mike Frizzell BADO M 1958 00:56:58 1177
6 Ian Jones NGOC M 1966 00:57:35 1172
7 Nick Green GO M 1962 00:57:41 1171
8 Axel Blomquist SN M 1952 00:58:50 1161
9 Trevor Hindle MDOC M 1964 00:59:03 1159
10 David Marsh SO M 1963 00:59:49 1152
11 Andrew Evans DFOK M 1955 00:59:49 1152
12 Aleksei Dnestrovskii TVOC M 1965 01:01:38 1137
13 Jonathan Lyle BOK M 1959 01:01:38 1137
14 Clare LONERGAN SLOW F 1978 01:02:02 1133
15 Ian Byrne SMOC M 1957 01:02:58 1125
16 Mark Adams HH M 1963 01:04:09 1115
17 John Briggs BKO M 1958 01:07:12 1088
18 David Heale HH M 1967 01:07:22 1087
19 Adrian Wise SN M 1961 01:08:02 1081
20 Tony Mumford M 1967 01:08:43
21 Ian Byford HH M 1958 01:09:13 1071
22 Derick Mercer BKO M 1964 01:09:36 1068
23 Mike Goldthorpe SOC M 1958 01:09:56 1065
24 George Martin CLOK M 2005 01:09:56 1065
25 Natalie Martin CLOK F 2003 01:11:03 1055
26 David Potter BOK M 1962 01:11:41 1050
27 Stephen McKinley SN M 1964 01:12:20 1044
28 Katie Clarke SN F 1971 01:12:39 1041
29 Edmund Rooney RR M 1961 01:13:21 1035
30 Nikolay Kolev SLOW M 1965 01:15:46 1014
31 Barbara Griessner SLOW F 1971 01:16:09 1011
32 Michael Wright TVOC M 1962 01:17:46
33 Adam Leaf HH M 1962 01:19:08 985
34 Gillian Bowers HH F 1971 01:24:45 937
35 Alain Kyd MDOC M 1970 01:25:19 932
36 Marcus Bateman SUFFOC M 1965 01:26:12 924
37 Wendy Davies F 1972 01:26:23
38 Sarah Dixon HH F 1973 01:27:27 913
39 Brian Burt BKO M 1963 01:27:30 913
40 Ruth Landrigan BOK F 1980 01:29:01 900
41 Jane Blackford BADO F 1969 01:29:31 895
42 Charlie Dixon HH M 2005 01:30:33 886
43 Nicola Morris BOK F 1976 01:33:00 865
44 Jonathan LEE LEI M 1961 01:33:51 858
45 Claire Baudouin F 2001 01:40:14
46 Peter Riches TVOC M 1950 01:40:26 801
47 Heidi Lloyd TVOC F 1977 01:47:49 737
48 John Duffield HH M 1947 02:00:40 626
49 Austin Levitt M 1967 02:05:35
50 Richard Beckett M 1962 02:12:01
51 Tracy Makin F 1972 02:39:47
52 Jo Duckles F 1977 02:40:47
- Simon Denman NGOC M 1965 00:49:52
- Ginny Hudson NGOC F 1962 00:50:39
- Lisa Cooke SARUM F 1976 01:00:23
- Peter Hore TVOC M 1954 01:08:02
- Tsang Isabella HH F 1977 01:10:06
Showing results 1 - 57 of 57