Results

Achievements at
orienteering events

Scottish Middle Distance Championships, 14/05/2022

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 3 (length: 3.125km, climb: 180m, 14 controls)
Point calculations
1,119.35 + (139.41 x (2,311.50 - T)) / 726.00
Other courses: Course 1 | Course 2 | Course 4 | Course 5 | Course 6 | Course 7 | Course 8 | Course 9 | Course10

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Matthew Gooch EUOC M 2002 00:19:45 1336
2 Jim Bailey BOK M 2003 00:20:54 1322
3 Alex Wetherill WAOC M 2003 00:21:16 1318
4 Frank Townley EUOC M 2003 00:23:01 1298
5 Jamie Goddard FVO M 2004 00:26:07 1262
6 Janine Inman FVO F 1977 00:27:06 1251
7 Tim Griffin GRAMP M 1966 00:27:16 1249
8 David Robertson CLYDE M 1964 00:27:40 1244
9 Ian Maxwell RR M 1960 00:28:07 1239
10 Andrew Campbell MOR M 1967 00:28:49 1231
11 Nick Hale MAROC M 1958 00:30:09 1216
12 Jari Pekkarinen KFO M 1966 00:30:35 1211
13 Graeme Ackland INT M 1962 00:30:39 1210
14 Sam Gomersall GRAMP M 1961 00:31:08 1205
15 Colin Salisbury INVOC M 1965 00:31:15 1203
16 Steve Wilson CLYDE M 1965 00:31:39 1199
17 David Eades INT M 1967 00:31:41 1198
18 Davie Frame TAY M 1958 00:32:20 1191
19 Gabor Istvan Szeles MAROC M 1962 00:32:49 1185
20 Richard Oxlade ESOC M 1958 00:32:51 1185
21 Steve Dempsey SYO M 1963 00:33:53 1173
22 Beccy Osborn FVO F 1972 00:35:06 1159
23 Finlay Ross ESOC M 1966 00:35:08 1158
24 Rachel Kirkland FVO F 1971 00:35:51 1150
25 Susannah Macmillan ECKO F 1968 00:35:57 1149
26 Morag McLuckie MOR F 1972 00:38:29 1120
27 Kathleen Inch FVO F 1968 00:38:31 1119
28 David Anderson TAY M 1965 00:39:45 1105
29 Nikki Howard MOR F 1974 00:39:48 1105
30 Phil Smith AYROC M 1963 00:39:59 1103
31 Kevin Reynard GRAMP M 1965 00:40:58 1091
32 Terry Johnstone ESOC M 1966 00:41:11 1089
33 Matthew Clark KFO M 1967 00:41:27 1086
34 John Robertson STAG M 1964 00:42:26 1074
35 Andrew Reynolds BAOC M 1966 00:42:52 1069
36 David Robertson ESOC M 1962 00:42:58 1068
37 Jane Emslie FVO F 1980 00:43:11 1066
38 Ian McIntyre INT M 1963 00:43:51 1058
39 Alexander Campbell MAROC M 1960 00:44:03 1056
40 Rory Percival TAY M 1964 00:44:50 1047
41 Alice McDaid FVO F 1982 00:45:49 1035
42 Jenny Hammond FVO F 1975 00:45:49 1035
43 Hanne Robertson ESOC F 1970 00:45:50 1035
44 Ben POLWART FVO M 2003 00:46:34 1027
45 Callum Hudson INVOC M 2005 00:52:02 964
46 Katja Neumann MAROC F 1969 00:53:51 943
47 Inger-Sofie Selmer TAY F 1973 00:54:01 941
48 Jamie Wilson ELO M 1960 00:55:48 920
49 Kenneth HORNE RR M 1963 00:57:09 905
50 David Summers INVOC M 1961 00:59:09 882
51 Vernon Gayle FVO M 1967 01:01:20 857
52 Rachel Mather MAROC F 1975 01:01:21 856
53 Mike Kipling TAY M 1967 01:04:58 815
54 Lynn Easton STAG F 1972 01:10:40 749
55 Lesley Grattan LVO F 1976 01:14:09 709
56 PETER HOWE NWOC M 1960 01:16:48 678
57 Dan Straka IND M 1967 01:23:47
- Simon Hunt FVO M 1965 00:33:13
- Gillian Tuddenham TAY F 1982 00:56:45
Showing results 1 - 59 of 59