Major Fixtures

Filters
  
Level
2016
August
27 Aug White Rose Sprint Level C EBOR YHOA Dalby Forest - White Cliff Rigg Pickering
27 Aug White Rose Weekend Level B EBOR YHOA Dalby Forest Pickering
28 Aug MV Urban Event (SEOUL) Level C MV SEOA Leatherhead Leatherhead
28 Aug White Rose Weekend & YHOA Superleague Level B EBOR YHOA Dalby Forest Pickering
29 Aug TVOC Urban Event Level C TVOC SCOA Grove Wantage
29 Aug White Rose Weekend Relays Level C EBOR YHOA Dalby Forest Pickering
September
03 Sep NI Long Distance Championships Level C LVO NIOA Cassy Water Kilkeel
03 Sep Veteran Home Internationals Level B LVO NIOA Cassy Water Rostrevor
03 Sep BOK Blast Sprint Orienteering including SWOA Championships Level C BOK SWOA Yate Yate
03 Sep The Liverpool Big Weekend Ainsdale Dunes Level B DEE NWOA Ainsdale Formby
04 Sep Carlogie Level C MAROC SOA Aboyne
04 Sep The Liverpool Big Weekend Level B SELOC NWOA Liverpool City Centre Liverpool
04 Sep CLOK Regional event Level C CLOK NEOA South Gare Redcar
04 Sep Veteran Home Internationals Level B LVO NIOA Hillsborough Forest Northern Ireland
04 Sep BOK Blast - UK Urban Orienteering League Level C BOK SWOA Wells Wells
09 Sep London City weekend Race 1 Park Race DFOK Level C DFOK SEOA Crystal Palace Croydon
10 Sep WOLF - Glen Gynack, Middle Distance Level C BASOC SOA Glen Gynack Kingussie
10 Sep London City Race Level B SLOW SEOA City of London London
10 Sep WOLF - Kingussie, Sprint, SOUL 8 Level C BASOC SOA Kingussie Kingussie
11 Sep North East Orienteering League (NEOL) event Level C NN NEOA The Cragg Estate Bellingham
11 Sep Peter Palmer Junior Team Relay Level B LEI EMOA Ratby Woodlands Leicester
11 Sep Regional Event Level C SYO YHOA Wombwell Barnsley
11 Sep London City weekend race 3 Level C SLOW SEOA Soho Soho
11 Sep WOLF - Uath Lochans, SOL5 Level B BASOC SOA Uath Lochans Kingussie
17 Sep PFO HotPot Weekend - Todmorden Urban (UKOL) Level B PFO NWOA Todmorden Todmorden
18 Sep PFO HotPot Weekend - Long Distance (UKOL) Level B PFO NWOA Hurstwood Burnley
18 Sep WIM Galoppen Level C WIM SWOA Godshill Wood, New Forest Ringwood
18 Sep GO Guildford City Race Level C GO SEOA Burpham Guildford
18 Sep Tony Haw Score Championships Level C OD WMOA Elmdon Park Solihull
24 Sep Junior Inter Regional Championships Individual Level B MAROC SOA Cambus O May Deeside
25 Sep SUFFOC Colour Coded Level C SUFFOC EAOA Ickworth North Bury St Edmunds
25 Sep Junior Inter Regional Championships Relays Level B GRAMP SOA Forvie Aberdeen
25 Sep Forest league 1 Level C KERNO SWOA Poly Joke Newquay
25 Sep DVO Level B - Chinley Churn Level B DVO EMOA Chinley Churn New Mills
25 Sep INVOC ANAGACH (level C) Level C INVOC SOA Anagach Grantown
25 Sep NWO Urban Event Level C NWO SWOA Royal Wootton Bassett Royal Wootton Bassett
25 Sep YHOA Superleague Level C CLARO YHOA Harlow Carr & Hill Harrogate
25 Sep OK Nuts Trophy (middle distance) Level C SLOW SEOA Glovers Wood Gatwick
30 Sep Junior European Championships - Sprint International SOA Scotland
October
01 Oct EM Urban League Dishley Grange Level C LEI EMOA Dishley Grange Loughborough
01 Oct Junior European Championships - Relays International SOA Scotland
01 Oct NI Colour Series 4 Level C NWOC NIOA TBC TBC
01 Oct Caddihoe Chase Day 1 (UKOL) Level B WSX SWOA Agglestone Heath Poole
02 Oct HAVOC Epping Forest SW and EAL Level C HAVOC EAOA Chingford
02 Oct Regional Event Level C HALO YHOA Scunthorpe
02 Oct Clyde Scottish Orienteering League 6 including JEC Spectator Race 3 Level B CLYDE SOA Fairy Knowe and Doon Hill Aberfoyle
02 Oct WMOA West Midland Relays Level C WCH WMOA Shoal Hill Cannock
02 Oct Junior European Championships - Individual International SOA Scotland
02 Oct LOC Cumbrian Galoppen Level C LOC NWOA Birkett Common Kirkby Stephen
02 Oct North East Urban League (NEUL) event Level C CLOK NEOA Guisbrough Town Centre Guisbrough
02 Oct Caddihoe Chase Day 2 (UKOL) Level B WSX SWOA Agglestone Heath Poole
08 Oct WAOC Ely City Urban Race Level C WAOC EAOA Ely Ely
08 Oct October Odyssey Day 1 incl. JHI, North East Champs Level B NATO NEOA Simonside Rothbury
08 Oct 25manna 8/9 Oct International Sweden
08 Oct British Schools Score Championships Level B LEI EMOA Bagworth Common and Woods Leicester
09 Oct OD WMOA Urban League 4 Level C OD WMOA Warwick Warwick
09 Oct SE score event, Devils Dyke (north of Brighton & Hove) Level C SO SEOA Devils Dyke Brighton & Hove
09 Oct SOS Colour Coded & ESSOL Level C SOS EAOA Wivenhoe Park & Woods Colchester
09 Oct SARUM Galoppen & SCOA League Level C SARUM SWOA Collingbourne Woods Ludgershall
09 Oct October Odyssey Day 2 (Middle) incl. JHI Relay, and North East Orienteering League Level B NATO NEOA Slaley Hall estate Hexham
09 Oct (3/3) Nick O'Pendle Level C Level C PFO NWOA Nick O'Pendle Clitheroe, Lancashire
14 Oct World Cup Round 4 14-16 Oct International Switzerland
15 Oct NI Colour Series 5 Level C FERMO NIOA TBC TBC
15 Oct EPOC Regional Event Level C EPOC YHOA Huddersfield
16 Oct CompassSport Cup Final Level A SYO YHOA Tankersley Barnsley
22 Oct Senior Home Internationals & Welsh League Event 2016 Level B ERYRI WOA Newborough Warren & Forest Newborough, Anglesey
22 Oct YHOA Urban League Level C EBOR YHOA Peaseholme Park Scarborough
22 Oct Grange Top Wood EM League Level C DVO EMOA Grange Top Wood Swadlincote
22 Oct HOC WMOA Urban League 5 (Malvern Area) Level C HOC WMOA Malvern Malvern
23 Oct Cumbrian Galoppen - High Brow Level C WCOC NWOA High Brow Dockray
23 Oct Regional Event Level C EBOR YHOA Raincliffe Woods Scarborough
23 Oct Devon League Event No.1 Level C DEVON SWOA Holne Moor Holne
23 Oct HOC Event - WMOA League 9 Level C HOC WMOA Castlemorton Common Malvern
23 Oct Senior Home Internationals & Welsh League Event 2016 Level B ERYRI WOA Newborough Forest Newborough, Anglesey
23 Oct Scolty Level C Level C GRAMP SOA Scolty Banchory
23 Oct NOR Colour Coded Level C NOR EAOA Shouldham Warren & The Sincks Downham Market
23 Oct EMUL League Level C LOG EMOA Bourne Town Bourne
23 Oct SAX District Event Level C SAX SEOA tbc tbc
29 Oct MOR - Culbin Middle Distance Level C Level C MOR SOA Culbin Forest Forres
29 Oct York Indoor Orienteering Cup Level C EBOR YHOA Millthorpe School York
29 Oct BKO/BADO joint Night event (Greenham Common) Level C BKO SCOA Greenham Common Newbury
30 Oct Scottish Orienteering League 7 Level B MOR SOA Culbin Forres
30 Oct HH Urban Event Level C HH SEOA Hatfield
30 Oct Middle Race WMOA League 10 Level C WCH WMOA Gentles haw Gentleshaw
30 Oct Kerno Galoppen & Forest League 2 Level C KERNO SWOA Craddock Moor Liskeard
30 Oct YHOA Urban League Level C AIRE YHOA Saltaire and Shipley Shipley
30 Oct BADO Colour coded & SCOA League event Level C BADO SCOA Greenham Common Newbury
30 Oct SMOC Colour Coded, Stowe Park Level C SMOC EAOA Stowe Park Buckingham
November
05 Nov NI Colour Series 6 Level C LVO NIOA TBC TBC
05 Nov Salisbury City Urban Level B SARUM SWOA Salisbury City Salisbury
05 Nov MDOC Urban event Level C MDOC NWOA Birchwood Warrington
06 Nov ESOC Penicuik Weekend - SoSOL 7 Level C ESOC SOA Penicuik Estate Penicuik
06 Nov O-Cross and North East Orienteering League (NEOL) event Level C CLOK NEOA Newton Hanzard Billingham
06 Nov SOC November Classic & Southern Championships Level A SOC SCOA Fritham / Islands Thorn Southampton
06 Nov INVOC Keppernach (levelC) Level C INVOC SOA Keppernach Nairn
06 Nov WAOC Colour Coded Level C WAOC EAOA Mildenhall Mildenhall
06 Nov The Ercall WMOA League 11 Level C WRE WMOA The Ercall Telford
06 Nov Dinnet Level C MAROC SOA Aboyne
06 Nov Burnbanks - Cumbrian Galoppen Level C BL NWOA Askham Fell, Pooley Bridge Penrith
06 Nov YHOA Superleague Level C SYO YHOA Burbage Sheffield
12 Nov Tinto Twin Night Event Level C TINTO SOA Carmichael Estate Biggar
12 Nov LOC/SROC Weekend (UKOL) Level B LOC NWOA Sandscale Haws Barrow
13 Nov Galoppen and Devon League event No.2 Level C DEVON SWOA Fernworthy Reservoir Chagford
13 Nov LOC/SROC Weekend (UKOL) Level B SROC NWOA Torver High Common Coniston
13 Nov CHIG District event Level C CHIG SEOA Epping Highams Park tbc
13 Nov Welsh League Event 2016 Level C MWOC WOA Foel Goch Machynlleth
13 Nov GO Level C event Level C GO SEOA Norbury Park Leatherhead
13 Nov SUFFOC Colour Coded Level C SUFFOC EAOA King's Forest West Bury St Edmunds
13 Nov EM League Level C LEI EMOA Bradgate & Swithland Leicester
13 Nov Tinto Twin Day Event Level C TINTO SOA Lanark Town Centre Lanark
19 Nov YHOA Night League Level C CLARO YHOA Hookstone Woods Harrogate
19 Nov Double Dumpling County Event Level C NOR EAOA NT Blickling Estate Aylsham
19 Nov Oxford City Race Level C OUOC SCOA Oxford City Centre Oxford
20 Nov British Schools Orienteering Championships Level B OD WMOA Sutton Park Sutton Coldfield
20 Nov Forest League 3 Level C KERNO SWOA Hayle Towans Hayle
20 Nov Regional Event Level C EBOR YHOA Brayton Barff Selby
20 Nov East Midlands Urban League - Wirksworth Level C DVO EMOA Wirksworth Wirksworth
20 Nov Double Dumpling City Event Level C NOR EAOA Norwich City Urban Norwich
20 Nov TVOC Regional Event & SCOA League Level C TVOC SCOA Shotover Country Park Oxford
20 Nov SO District Event Level C SO SEOA Broadstone Warren tbc
20 Nov North East Urban League (NEUL) event Level C NATO NEOA Killingworth Killingworth
26 Nov Southern Night Championships Level B QO SWOA Ramscombe Bridgwater
27 Nov SAX District Event Level C SAX SEOA tbc tbc
27 Nov Cumbrian Galoppen - Hawse End Level C WCOC NWOA Hawse End Keswick
27 Nov Regional Event Level C CLARO YHOA Dob Park Harrogate
27 Nov Scottish Score Championships Level C AYROC SOA Palacerigg Country Park Cumbernauld
27 Nov SOS Colour Coded & EA League Level C SOS EAOA Brandon Thetford
27 Nov East Midlands Championships at Wakerley Level B LEI EMOA Wakerley Great Wood Corby
27 Nov Alkrington, North Manchester 'C' Event Level C SELOC NWOA Alkrington Middleton
27 Nov QO Galoppen Level C QO SWOA Ramscombe Bridgwater
December
03 Dec SO SOG A6 Level C SO SEOA Borde Hill Haywards Heath
04 Dec WAOC Colour Coded Level C WAOC EAOA Maulden Woods Maulden
04 Dec HOC Event - WMOA League & Champs 12 Level C HOC WMOA Dymock Forest Ledbury
04 Dec PFO Accrington Day Event Level C PFO NWOA Hameldon Hill & Woods Accrington
04 Dec 18th Glasgow Parks Championships - Race 1 Level C STAG SOA Glasgow
04 Dec NATO Local event Level C NATO NEOA Dipton Hexham
04 Dec East Midlands League Level C NOC EMOA Byron's Walk Mansfield
04 Dec 18th Glasgow Parks Championships - Race 3 Level C STAG SOA Glasgow
04 Dec BOK Club and ASO Orienteering Level C BOK SWOA Leigh Woods Bristol
04 Dec SOC Level C & SCOA League Level C SOC SCOA Ashurst wood / Matley Southampton
04 Dec Regional Event Level C AIRE YHOA Northcliffe Park & Heaton Royds Shipley
04 Dec 18th Glasgow Parks Championships - Race 2 Level C STAG SOA Glasgow
10 Dec YHOA Night League Level C HALO YHOA Beverley
11 Dec NOR Colour Coded Level C NOR EAOA Sandringham Estate Kings Lynn
11 Dec Forest League 4 Level C KERNO SWOA Dunmere Camelford
11 Dec CLOK Regional event Level C CLOK NEOA Fylingdales Whitby
11 Dec SN Trophy event Level B SN SCOA Long Valley North Aldershot
11 Dec Regional Event Level C HALO YHOA Beverley
11 Dec East Midlands League Level C DVO EMOA Eyam Moor Grindleford
17 Dec SO Night City Race Level C SO SEOA Brighton Brighton
17 Dec YHOA Night League Level C EPOC YHOA Storthes Hall Huddersfield
18 Dec MV SE Families & Veterans Champs Level C MV SEOA White Downs/West Ranmore tbc
18 Dec East Midlands League Level C NOC EMOA Walesby Forest Ollerton
18 Dec YHOA Superleague Level C EPOC YHOA Storthes Hall Huddersfield
26 Dec LOK/HH Boxing Day Score Event Level C LOK SEOA Trent Park tbc
27 Dec Regional Event Level C EBOR YHOA York
31 Dec East Midlands League Level C LEI EMOA Ratby Woodlands & Martinshaw Woods Leicester
2017
January
01 Jan Laurie Bradley New Years Day Score Event Level C POTOC WMOA Bathpool Kidsgrove ,Staffs
02 Jan East Midlands Urban League Level C DVO EMOA Belper Belper
02 Jan TVOC Level C Urban Event Level C TVOC SCOA Didcot Ladygrove Didcot
08 Jan Robin Hood Trophy Level B NOC EMOA Clumber Park Worksop
08 Jan Forest League 5 Level C KERNO SWOA Lanhydrock Bodmin
08 Jan CHIG Mitre SE League event Level B CHIG SEOA Epping East Loughton
08 Jan Regional Event Level C AIRE YHOA Buck Wood Shipley
14 Jan SN - Saturday Series 5 Level C SN SCOA Windmill Hill Frimley
14 Jan YHOA Night League Level C AIRE YHOA Bingley St Ives Bingley
15 Jan East Midlands League Level C LEI EMOA Bagworth Common and Woods Leicester
15 Jan DFOK South East League Regional Event Level B DFOK SEOA Westerham Sevenoaks
15 Jan SUFFOC Daisy's Wood Colour Coded, EAL & ESSOL Level C SUFFOC EAOA Daisy's Wood Woodbridge
15 Jan Regional Event Level C EPOC YHOA East Pennines
15 Jan Cramlington urban Level C NATO NEOA Cramlington South Cramlington
15 Jan BOK SWOA Galoppen Level C BOK SWOA Cannop Ponds Forest of Dean
21 Jan YHOA Night League Level C EBOR YHOA Hazlewood Castle Tadcaster
21 Jan EUOC Big Weekend Level C EUOC SOA Edinburgh
22 Jan Regional Event Level C SYO YHOA Big Moor Chesterfield
22 Jan EUOC Big Weekend Level C EUOC SOA Edinburgh
22 Jan GO SE League event Level B GO SEOA Woolbeding Midhurst
22 Jan SOC Level C & SCOA League Level C SOC SCOA Denny Southampton
29 Jan DVO Level B - Shining Cliff Level B DVO EMOA Shining Cliff Matlock
29 Jan BKO Concorde Chase Level B BKO SCOA Hawley and Hornley Backnell
29 Jan DEE Middle Distance Level B DEE NWOA Thurstaton Wirral
February
04 Feb YHOA Night League Level C SYO YHOA Sheffield
04 Feb Icenian 2017 Level B CUOC EAOA Thetford
05 Feb ESOC Sprint-O Level C ESOC SOA Edinburgh
05 Feb WAOC Thetford Warren Level C WAOC EAOA Thetford Warren Thetford
05 Feb East Midlands League Level C LOG EMOA Stapleford Woods Stapleford
05 Feb MV SE League event Level B MV SEOA South Ashdown Forest Row
05 Feb Level C Level C WCH WMOA Badgerslade Cannock
05 Feb BOK Club and ASO Orienteering Level C BOK SWOA New Beechenhurst East Cinderford
05 Feb SARUM SCOA League event Level C SARUM SWOA Stonedown Woods Salisbury
05 Feb Forest League 6 Level C KERNO SWOA Poldice Redruth
11 Feb Twin Peak Level B MDOC NWOA Torver Back Common Coniston
12 Feb Twin Peak Level B MDOC NWOA Bleathwaite and Banishead Coniston
12 Feb Regional event Level C CLOK NEOA Hutton Mulgrave & Skelder Whitby
12 Feb SOC Level C & SCOA League Level C SOC SCOA Queen Elizabeth Country Park Portsmouth
12 Feb Wessex Galoppen Level C WSX SWOA tba
12 Feb East Midlands League Level C NOC EMOA Harlow Wood Mansfield
18 Feb Scottish Night Championships Level C MOR SOA Elgin
18 Feb Northern Night Championships Level C HALO YHOA Knapton Malton
19 Feb Scottish Sprint Championships Level C MOR SOA Lossiemouth
19 Feb Tim Watkiins Trophy Level C SROC NWOA Lancaster
19 Feb EBOR Regional Event Level C EBOR YHOA Wheldrake Woods York
19 Feb East Midlands League Level C LEI EMOA Beacon Hill Loughborough
19 Feb HH SE League event Level B HH SEOA Northaw Great Wood Cuffley
19 Feb Welsh League Event 2017 Level C MWOC WOA Nash Woods (TBC) Presteigne
25 Feb British Night Championships (UKOL) Level A LOC NWOA Great Tower Newby Bridge
26 Feb TVOC Level C Regional Event Level C TVOC SCOA Nettlebed Woods Wallingford
26 Feb Northern Championships (UKOL) Level A LOC NWOA Bigland Ulverston
26 Feb SUFFOC Knettishall Heath Colour Coded & ESSOL Level C SUFFOC EAOA Knettishall Heath Knettishall
26 Feb East Midlands League Level C DVO EMOA Lindop Wood Matlock
26 Feb Devon League Event No.5 Level C DEVON SWOA Whitchurch Common Tavistock
26 Feb MV District event Level C MV SEOA Polesden and Norbury Park Leatherhead
March
05 Mar colour coded Level C WCH WMOA Chillington Hall Codsall
05 Mar DFOK District event Level C DFOK SEOA Brasted Chart Westerham
05 Mar YHOA Superleague Level C AIRE YHOA Ilkley and Burley Moors Ilkley
05 Mar Sarum Saunter Level B SARUM SWOA Fonthill Salisbury
05 Mar East Midlands League Level C NOC EMOA Silverhill Wood Nottingham
05 Mar Scottish Orienteering League 1 Level B CLYDE SOA Mugdock Glasgow
05 Mar Welsh Championships Level B SBOC WOA Merthyr Mawr Bridgend
12 Mar Compass Sport Cup Heat Level B KFO SOA Tentsmuir Forest Scotland
12 Mar CompassSport Cup Heat Level B WIM SWOA Moors Valley Country Park Ringwood
12 Mar CompassSport Cup Heat Level B BKO SCOA Cold Ash Newbury
12 Mar CompassSport Cup Heat & 2017 Welsh League Event Level B SWOC WOA Cwm Lickey Cwmbran
12 Mar Compass Sport Cup Heat Level B POTOC WMOA Park Hall country park stoke , staffs
12 Mar CompassSport Cup Heat Level B HH SEOA Ashridge Berkhamsted
12 Mar CompassSport Cup Heat Level B LOG EMOA Burwell & Haugham Louth
12 Mar CompassSport Cup Heat Level B SROC NWOA Simpson Ground Windermere
12 Mar CompassSport Cup Heat Level B CLOK NEOA Cringle Moor Stokesley
19 Mar BADO Colour Coded & SCOA League Event Level C BADO SCOA Harewood Forest Andover
19 Mar STAG SoSOL Level C STAG SOA Cathkin Braes Country Park Glasgow
19 Mar Regional event & YBT round Level C NATO NEOA Slayley Hexham
19 Mar Silk Wood Level C BOK SWOA Tetbury
19 Mar YHOA Middle Distance Championships & Superleague Level B SYO YHOA Hugset Barnsley
19 Mar Cumbrian Galoppen Faulds Brow Level C BL NWOA Faulds Brow, Nr Caldbeck Wigton
19 Mar Rushmere EAOA Championships and EA League Level C SMOC EAOA Rushmere Bletchley
19 Mar SAX SE League Event Level B SAX SEOA Millbank Sevenoaks
19 Mar Forest League 7 Level C KERNO SWOA Hustyn Woods Wadebridge
25 Mar Midlands Champs Weekend Urban (UKOL) Level B OD WMOA Rugby West Midlands
26 Mar Midlands Championships (UKOL) Level A OD WMOA Bentley Wood Atherstone
26 Mar RR SoSOL Level C RR SOA Melrose
26 Mar YHOA Superleague Level C CLARO YHOA Guisecliff Harrogate
April
01 Apr Interland 1-2 April International d’Herbeumont Belgium
01 Apr HH Saturday League & Youth League Level C HH SEOA Mardley Heath tbc
02 Apr Regional Event & Yvette Baker Trophy Heat Level C HALO YHOA Humberside
02 Apr LOK SE League Event Level B LOK SEOA Holmbury Dorking
02 Apr O-Cross Level C CLOK NEOA Eston Moor Middlesbrough
02 Apr NWO Galoppen Level C NWO SWOA Savernake Forest TBC Marlborough
02 Apr East Midlands League Level C LEI EMOA Irchester Wellingborough
02 Apr Scottish Orienteering League 2 Level B FVO SOA Double Dukes Aberfoyle
09 Apr YHOA Championships and Superleague Level B EBOR YHOA Pickering Forest Pickering
09 Apr East Midlands League Level C DVO EMOA Crich Chase Ambergate
09 Apr Forest League 8 Level C KERNO SWOA Trelissick Truro
09 Apr Chiltern Challenge Level B TVOC SCOA Hambleden Henley-on-Thames
09 Apr LOC Cumbrian Galoppen Level C LOC NWOA Barrow Fell Broughton in Furness
14 Apr Jan Kjellstrom Orienteering Festival - Sprint (UKOL) Level A SEOA Brunel University Uxbridge
15 Apr Jan Kjellstrom Orienteering Festival (UKOL) Middle Distance Level A SEOA Ambersham Midhurst
16 Apr Jan Kjellstrom Orienteering Festival (UKOL) Long Distance Level A SEOA St Leonards and Holmbush Horsham
17 Apr Jan Kjellstrom Orienteering Festival Relays Level A SEOA Pippingford Park Forest Row
22 Apr World Masters Orienteering Championships 22 - 29 April International New Zealand
23 Apr Scottish Orienteering League 3 Level B SOLWAY SOA Dumfries Dumfries
23 Apr East Midlands League Level C NOC EMOA Strawberry Hill Nottingham
23 Apr 2017 Welsh League Event Level C SWOC WOA Kingswood Monmouth
29 Apr Tio Mila 29-30 April International Sweden
30 Apr Regional Event Level C AIRE YHOA Danefield Otley
30 Apr BOK Trot Level B BOK SWOA TBD
May
06 May British Long Championships (UKOL) Level A LOC NWOA High Dam Newby Bridge
07 May British Relay Championships Level A LOC NWOA Summer House Knott Newby Bridge
13 May Southdowns Weekend 1/2. Level C Urban event - Chichester Level C SO SEOA Chichester Chichester
13 May Cumbrian Galoppen - Eskdale Middle Level C WCOC NWOA Eskdale Eskdale Green
14 May Cumbrian Galoppen - Eskdale Long Level C WCOC NWOA Eskdale Eskdale Green
14 May Scottish Orienteering League 4 Level B ECKO SOA Glen Nant Oban
14 May NGOC Galoppen Level C NGOC SWOA tba
14 May Southdowns Weekend 2/2. Arundel Estate. SE League / SO Champs Level B SO SEOA Arundel Estate tbc
14 May Regional event Level C CLOK NEOA Roseberry Topping & Newton Woods Great Ayton
14 May YHOA Sprint Championships Level C EPOC YHOA East Pennines
20 May Poole Town Race Level C WSX SWOA Baiter Park Poole
20 May Scottish Championships - Individual Level A SOA South-east Scotland South-east Scotland
20 May Welsh League Event 2017 &(TBC) Army Orienteering Championships Level C BAOC WOA Mynydd Preseli Crymych
20 May YHOA Urban League Level C HALO YHOA Hull
21 May YHOA Urban League Level C HALO YHOA Humberside
21 May Forest League 9 Level C KERNO SWOA Hardhead Downs Bodmin
21 May BKO Level C and SCOA league event Level C BKO SCOA Black Park Country Park Slough
21 May SOS Urban Level B SOS EAOA Colchester Colchester
21 May Regional event Level C NATO NEOA Callaly Alnwick
21 May East Midlands League Level C DVO EMOA Calke Abbey Ticknall
21 May Scottish Championships Relays Level B SOA South-east Scotland South-east Scotland
21 May Urban Event & 2017 Welsh League Event Level C BAOC WOA Tenby Town Tenby
25 May World Cup Round 1 25 - 28 May International Finland
27 May Springtime in Shropshire (SinS) 2017 Day 1 (UKOL) Level B HOC WMOA Ludlow
28 May Springtime in Shropshire (SinS) 2017 Day 2 (UKOL) Level B HOC WMOA Ludlow
28 May YHOA Urban League Level C CLARO YHOA Wetherby Harrogate
29 May Springtime in Shropshire (SinS) 2017 Day 3 (UKOL) Level B HOC WMOA Brampton Bryan Ludlow
29 May York City Race and YHOA Urban League Level C EBOR YHOA York York
June
03 Jun HH Saturday League & Jack of Herts Level C HH SEOA Whippendell Watford
04 Jun YHOA Urban League Level C SYO YHOA Park Hill Sheffield
04 Jun Regional event Level C CLOK NEOA Ayton Moor Great Ayton
04 Jun LOC Cumbrian Galoppen Level C LOC NWOA Yewdale Coniston
10 Jun BOK Blast Urban Orienteering Level B BOK SWOA Bristol Harbourside East & Temple Quarter Bristol
11 Jun YHOA Urban League Level C EPOC YHOA East Pennines
11 Jun Urban Event Heath Hayes Level C WCH WMOA Heath Hayes Cannock
11 Jun BOK Blast City Race Euro Tour Urban Orienteering Level B BOK SWOA Bristol Harbourside North & Clifton Wood Bristol
11 Jun Washington urban Level C NATO NEOA Washington Washington
17 Jun Jukola Relay 17-18 Jun International Finland
17 Jun EBOR Relays Level C EBOR YHOA York
18 Jun EM Urban League Level C LEI EMOA Loughborough University Loughborough
18 Jun EBOR Club Championships Level C EBOR YHOA York
25 Jun Harvester Relays ??? Level B ??
July
01 Jul World Orienteering Championships 1-7 Jul International Estonia
02 Jul East Midlands League Level C DVO EMOA Longstone Moor Buxton
02 Jul Yvette Baker Trophy Final Level B NATO NEOA Druridge Bay Country Park Alnwick
08 Jul Fat Rascal Weekend (UKOL) Level B AIRE YHOA Peel Park/Lister Park Bradford
09 Jul Fat Rascal Weekend (UKOL) Level B AIRE YHOA Bradford Bradford
09 Jul Junior World Orienteering Championships 9-16 July International Finland
16 Jul Cumbrian Galoppen - Threlkeld Knotts Level C WCOC NWOA Threlkeld Knotts Keswick
23 Jul Oringen 23 - 29 July International Sweden
30 Jul Scottish 6 Days - Day 1 Level B SOA Ballater, Deeside
August
03 Aug World Games 3-13 Aug International Poland
20 Aug EM Urban League Level C LOG EMOA Lincoln City Lincoln
20 Aug DEE Urban race Level B DEE NWOA Frodsham
25 Aug World Cup Round 3 25-27 Aug International Latvia
26 Aug White Rose Weekend Level B EBOR YHOA Barnscliffe Scarborough
27 Aug White Rose Weekend & YHOA Superleague Level B EBOR YHOA Barnscliffe Scarborough
28 Aug TVOC Urban Event Level C TVOC SCOA North Abingdon Abingdon
28 Aug White Rose Weekend Relays Level C EBOR YHOA Barnscliffe Scarborough
September
02 Sep Caddihoe Chase Day 1 (UKOL) Level B DEVON SWOA Burrator Yelverton
03 Sep YHOA Urban League Level C SYO YHOA Sheffield
03 Sep Caddihoe Chase Day 2 (UKOL) Level B DEVON SWOA Burrator Yelverton
03 Sep Cumbrian Galoppen - Cockup Level C WCOC NWOA Cockup Keswick
09 Sep SLOW City of London Race Level B SLOW SEOA London
09 Sep Senior Home Internationals Individual Level B NIOA Northern Ireland
10 Sep Stockton urban Level C CLOK NEOA Stockton Stockton
10 Sep STAG's 19th Glasgow Parks Championships - 3 Parks in 1 Day - Race 2 of 3 Level C STAG SOA Glasgow Glasgow
10 Sep Senior Home Internationals Relays Level B NIOA Northern Ireland
10 Sep Welsh League Event 2017 Level C WOA North/Mid/South Wales
10 Sep STAG's 19th Glasgow Parks Championships - 3 Parks in 1 Day - Race 1 of 3 Level C STAG SOA Glasgow Glasgow
10 Sep Peter Palmer Junior Team Relay Level B COBOC WMOA Birmingham
10 Sep STAG's 19th Glasgow Parks Championships - 3 Parks in 1 Day - Race 3 of 3. Level C STAG SOA Glasgow Glasgow
10 Sep High Pike Level B BL NWOA Caldbeck Penrith
16 Sep Dales Weekend Day 1 Level B AIRE YHOA Attermire Skipton
17 Sep Dales Weekend Day 2 & YHOA Superleague Level B AIRE YHOA Malham Moor Skipton
17 Sep NWO Urban Event Level C NWO SWOA TBC Swindon
23 Sep Veteran Home Internationals Relays Level B BASOC SOA Scotland
23 Sep Junior Inter Regional Championships Individual Level B SEOA South East
24 Sep Regional Event Level C CLARO YHOA Angram Harrogate
24 Sep Level C Event Level C WCH WMOA Oldacre Stafford
24 Sep Scottish Orienteering League 5 incorporating Veteran Home Internationals Individual Level B BASOC SOA Scotland
24 Sep East Midlands League Level C DVO EMOA Kedleston Hall Derby
24 Sep Junior Inter Regional Championships Relays Level B SEOA South East
29 Sep World Cup Round 4 29 Sept - 1 Oct International Switzerland
30 Sep British Sprint Championships (UKOL) Level A EAOA Campbell Park Milton Keynes
October
01 Oct British Middle Champs (UKOL) Level A Wendover Woods Aylesbury
01 Oct Beyond the Wall Level C NATO NEOA Sewing Shields Haydon Bridge
01 Oct STAG's 35th Anniversary Event - SoSOL Level C STAG SOA TBC Pitlochry
07 Oct Junior Home Internationals Individual & Welsh League Event 2017 Level B MWOC WOA Aberystwyth area (TBC) Wales
07 Oct 25manna 7/8 Oct International Sweden
07 Oct October Odyssey day 1 Level B NN NEOA North East
08 Oct SAX Urban event Level B SAX SEOA Whitstable
08 Oct SUFFOC King's Forest Colour Coded Level C SUFFOC EAOA King's Forest Thetford
08 Oct October Odyssey day 2 Level B NN NEOA North East
08 Oct EM Urban League Level C LOG EMOA Stamford Stamford
08 Oct Junior Home Internationals Relays Level B MWOC WOA Aberystwyth area (TBC) Wales
14 Oct British Schools Score Championships Level B SYO YHOA Wentworth Castle Barnsley
15 Oct Level C Event Level C WCH WMOA Shoal Hill Cannock
15 Oct Regional Event Level C EBOR YHOA Skipwith Common York
15 Oct East Midlands League Level C LEI EMOA Burrough Hill Melton Mowbray
15 Oct Scottish Orienteering League 6 Level B GRAMP SOA Scotland
15 Oct SELOC Level B Event Level B SELOC NWOA Lever Park and Winter Hill Horwich
22 Oct EM Urban League Level C DVO EMOA Chesterfield Chesterfield
22 Oct Regional event Level C CLOK NEOA Sneaton Woods Whitby
22 Oct CompassSport Cup Final Level A DEVON SWOA Virtuous Lady Yelverton
28 Oct Cambridge City Race 2017 Level B CUOC EAOA Cambridge
29 Oct LOC Cumbrian Galoppen Level C LOC NWOA Grizedale North Hawkshead
29 Oct Scottish Orienteering League 7 Level B INT SOA Scotland
29 Oct Welsh League Event 2017 Level C WOA North/Mid/South Wales
29 Oct YHOA Superleague Level C HALO YHOA Humberside
November
04 Nov Southern Champs Weekend Urban Race (UKOL) Level B SOC SCOA South Central
05 Nov Cumbrian Galoppen Level C BL NWOA TBC Penrith
05 Nov TAY 30th Anniversary Event Level C TAY SOA Perth, probably
05 Nov November Classic and Southern Championships (UKOL) Level A SOC SCOA Highland Water South Central
05 Nov East Midlands League Level C NOC EMOA Boundary Wood and Haywood Oaks Nottingham
11 Nov YHOA Night League Level C CLARO YHOA Conyngham Hall Harrogate
12 Nov North East score champs Level C CLOK NEOA Boltby Northallerton
12 Nov YHOA Superleague Level B EPOC YHOA Rishworth Moor Ripponden
12 Nov EM Urban League Level C LEI EMOA Shepshed Loughborough
18 Nov YHOA Night League Level C SYO YHOA Sheffield
19 Nov British Schools Orienteering Championships Level B BOK SWOA Forest of Dean South West
19 Nov Regional Event Level C SYO YHOA Ecclesall Sheffield
19 Nov CHIG SEL event Level B CHIG SEOA Wormley Woods Cuffley
26 Nov Level C Event Level C WCH WMOA Rawnsley Hills Hendesford
26 Nov Regional Event Level C CLARO YHOA Swinsty & Beecroft Harrogate
26 Nov Cumbrian Galoppen - Bleaberry Fell Level C WCOC NWOA Bleaberry Fell Keswick
26 Nov SLOW SE League event Level B SLOW SEOA tbc South East
26 Nov Welsh League Event 2017 Level C WOA North/Mid/South Wales
26 Nov LEI Level B Level B LEI EMOA Spring Cottage Ashby
December
02 Dec Southern Night Championships Level B TVOC SCOA Penn and Common Wood High Wycombe
03 Dec Regional event Level C NATO NEOA Jesmond North Newcastle
03 Dec Regional Event Level C AIRE YHOA Middleton Woods Ilkley
03 Dec PFO Blackburn Event Level C PFO NWOA Tockholes Blackburn
03 Dec SUFFOC West Harling Colour Coded Level C SUFFOC EAOA West Harling Heath Thetford
03 Dec TVOC Level C Regional Event Level C TVOC SCOA Penn and Common Wood High Wycombe
09 Dec YHOA Night League Level C HALO YHOA Humberside
10 Dec Regional Event Level C HALO YHOA Humberside
10 Dec Regional event Level C CLOK NEOA Scarth Wood Moor Northallerton
10 Dec East Midlands Championships at Eyam Moor Level B DVO EMOA Eyam Moor & Bretton Clough Grindleford
16 Dec SO Night City Race Level C SO SEOA Brighton Brighton
17 Dec Regional Event Level B SN SEOA South East
17 Dec YHOA Superleague Level C SYO YHOA Blackamoor Sheffield
17 Dec East Midlands League Level C LEI EMOA Outwoods Loughborough
23 Dec Regional Event Level C EPOC YHOA East Pennines
30 Dec Regional Event Level C EBOR YHOA York
2018
January
07 Jan SAX SE League event (Level B) Level C SAX SEOA tbc
14 Jan DFOK SE League event (Level B) Level C DFOK SEOA Horsham
20 Jan EUOC Big Weekend Level C EUOC SOA Edinburgh
21 Jan EUOC Big Weekend Level C EUOC SOA Edinburgh
28 Jan BKO Concorde Chase Level B BKO SCOA Star Posts Camberley
February
03 Feb SE Middle Distance Champs Level C GO SEOA Puttenham Guildford
04 Feb Southern Championships Level A SN SEOA Hindhead & Devil's Punchbowl Hindhead
11 Feb MV SE League event Level B MV SEOA St Leonards Horsham
11 Feb Scottish Sprint Championships Level C STAG SOA TBC East Kilbride
18 Feb HH SE League event Level B HH SEOA Slough
18 Feb YHOA Superleague Level B SYO YHOA Ewden Sheffield
24 Feb British Night Championships (UKOL) Level A SBOC WOA Pembrey (TBC) Llanelli
25 Feb Event following 2018 British Night Champs Level B SWOC WOA Margam Forest North (TBC) Margam
March
04 Mar Sarum Saunter Level B SARUM SWOA Great Ridge ?? Salisbury
04 Mar Scottish Orienteering League Level B SOA Scotland
04 Mar Welsh Championships Level B ERYRI WOA Newborough Warren & Forest Ynys Mon/Anglesey
11 Mar Compass Sport Cup Heat Level B tbc
17 Mar Midlands Championships Weekend Sprint(UKOL) Level B LEI EMOA Loughborough
18 Mar Midlands Championships (UKOL) Level A LEI EMOA Belvoir Castle and Estate Grantham
25 Mar Acorn regional event Level B CLOK NEOA tbc
25 Mar Scottish Orienteering League Level B SOA Scotland
30 Mar Jan Kjellstrom Orienteering Festival - Sprint (UKOL) Level A WMOA West Midlands/Wales
31 Mar Jan Kjellstrom Orienteering Festival Individual 1 (UKOL) Level A WMOA West Midlands/Wales
April
01 Apr Jan Kjellstrom Orienteering Festival Individual 2 (UKOL) Level A WMOA West Midlands/Wales
02 Apr Jan Kjellstrom Orienteering Festival Relays Level A WMOA West Midlands/Wales
15 Apr Scottish Orienteering League Level B SOA Scotland
15 Apr TVOC Chiltern Challenge Regional Event Level B Level B TVOC SCOA High Wycombe
22 Apr Northern Championships (UKOL) Level A EBOR YHOA Pickering
29 Apr Scottish Orienteering League Level B SOA Scotland
May
05 May Tio Mila 5-6 May (provisional) International Sweden
06 May European Orienteering Championships 6-13 May International Switzerland
06 May BOK Trot Level B BOK SWOA Forest of Dean
12 May British Orienteering Championships (UKOL) Level A MAROC SOA Balmoral Braemar
13 May British Relay Championships Level A MAROC SOA Torphantrick Ballater
20 May SO Weekend & SE League (level B event) Level C SO SEOA Worthlodge Forest Crawley
26 May Scottish Championships Individual Level A SOA Scotland
27 May Scottish Championships Relays Level B SOA Scotland
June
02 Jun The Dales Town and Country Weekend / YHOA Superleague Level B AIRE YHOA Arncliffe Skipton
03 Jun The Dales Town and Country Weekend / YHOA Urban League Level C AIRE YHOA Skipton Skipton
10 Jun Scottish Orienteering League Level B SOA Scotland
10 Jun Morpeth Fair Day urban Level B NATO NEOA Morpeth
24 Jun Harvester Relays ??? Level B ??
July
01 Jul Yvette Baker Trophy Final Level B ??
27 Jul World Orienteering Championships 27 Jul-5Aug/World Cup International Latvia
September
01 Sep British Sprint Championships (UKOL) Level A SWOA Bath University (tbc) South West
02 Sep British Middle Championships (UKOL) Level A SWOA Stock Hill (tbc) South West
08 Sep Senior Home Internationals Individual Level B NWOA North West
09 Sep Peter Palmer Junior Team Relay Level B tbc
09 Sep Scottish Orienteering League Level B SOA Scotland
09 Sep Senior Home Internationals Relays Level B NWOA North West
15 Sep SLOW City of London Race Level B SLOW SEOA London
16 Sep STAG's 20th Glasgow Parks Championships - 3 Parks in 1 Day - Race 2 of 3. Level C STAG SOA Glasgow Glasgow
16 Sep STAG's 20th Glasgow Parks Championships - 3 Parks in 1 Day - Race 1 of 3. Level C STAG SOA Glasgow Glasgow
16 Sep STAG's 20th Glasgow Parks Championships - 3 Parks in 1 Day - Race 3 of 3. Level C STAG SOA Glasgow Glasgow
22 Sep Lancaster University Sprint Level C SROC NWOA Lancaster university Lancaster
23 Sep Scottish Orienteering League Level B SOA Scotland
23 Sep Lancaster Urban event Level B SROC NWOA Lancaster Lancaster
29 Sep Junior Inter Regional Championships Individual Level B EMOA tbc
29 Sep Veteran Home Internationals Individual Level B WOA Wales
30 Sep Veteran Home Internationals Relays Level B WOA Wales
30 Sep Junior Inter Regional Championships Relays Level B EMOA tbc
October
06 Oct Liverpool Big Weekend Day 1 Formby Dunes (UKOL) Level B DEE NWOA Formby Dunes Formby
07 Oct Liverpool Big Weekend Urban Event (UKOL) Level B DEE NWOA Merseyside Liverpool
07 Oct Scottish Orienteering League Level B SOA Scotland
13 Oct October Odyssey day 1 Level B CLOK NEOA Cleveland
13 Oct British Schools Score Championships Level B tbc
13 Oct Junior Home Internationals Individual Level B SOA Scotland
14 Oct Junior Home Internationals Relays Level B SOA Scotland
14 Oct October Odyssey day 2 Level B CLOK NEOA Cleveland
21 Oct Compass Sport Cup Final Level A WCH WMOA Beaudesert Redditch
27 Oct Twin Peak -provisional Level C MDOC NWOA Manchester
27 Oct Race the Castles in Yorkshire - provisional Level B YHOA Yorkshire
28 Oct Race the Castles in Yorkshire - provisional Level B YHOA Yorkshire
28 Oct Scottish Orienteering League Level B SOA Scotland
28 Oct Twin Peak -provisional Level C MDOC NWOA Manchester
November
03 Nov Twin Peak -provisional Level C MDOC NWOA Manchester
03 Nov Race the Castles in Yorkshire - provisional Level B YHOA Yorkshire
04 Nov Twin Peak -provisional Level C MDOC NWOA Manchester
04 Nov Race the Castles in Yorkshire - provisional Level B YHOA Yorkshire
04 Nov November Classic Level B SOC SCOA Hampton Ridge Southampton
11 Nov LOK SE League event (Level B) Level C LOK SEOA Leith Hill Dorking
18 Nov British Schools Orienteering Championships Level B tbc
December
09 Dec CHIG Mitre SE League Event (Level B) Level C CHIG SEOA Epping NW Epping
16 Dec SN Trophy SE League Event Level B Level C SN SEOA tbc
2019
January
26 Jan EUOC Big Weekend Level C EUOC SOA Edinburgh
27 Jan EUOC Big Weekend Level C EUOC SOA Edinburgh
February
02 Feb Icenian 2019 Level B CUOC EAOA Thetford
April
27 Apr Tio Mila 27-28 April (provisional) International Sweden