JK Champions

JK Overall Champions
JK Sprint Champions
JK Relay Champions

JK Overall Champions

Year Assoc Venue Men Women
2015 NWOA Ulpha Park & Barrow Fell and Bigland Thierry Gueorgiou Catherine Taylor
2014 WOA Merthyr Common & Mynydd Llangynidr Hector Haines Claire ward
2013 SCOA The Chilterns Matthew Speake Catherine Taylor
2012 SOA Perthshire Scott Fraser Claire Ward
2011 NIOA Tyrella South and Slieve Croob  Hector Haines Tessa Hill
2010 SWOA Braunton Burrow Matthew Speake Sarah Rollins
2009 NEOA Kyloe, Detchant Oli Johnson Rachael Elder
2008 SEOA Leith Hill, Ashdown Forest Daniel Hubmann Elise Egseth
2007 BOF Forest of Dean Oli Johnson Jenny Johnson
2006 YHOA Ilkley Moor, Keldy Graham Gristwood Heather Monro
2005 WMOA Brown Clee, Abraham's Valley Jamie Stevenson Heather Monro
2004 NWOA Graythwaite Estate Jamie Stevenson Hannah Wootton
2003 SCOA Hambleden, Star Posts Jon Duncan Heather Monro
2002 SWOA Lydney, Moseley Green Jamie Stevenson Hannah Wootton
2001   Not held Not held Not held
2000 SOA Loch Rannoch Andrew Kitchin Sarah Pattinson
1999 SEOA Leith Hill, Winterfold Jamie Stevenson Heather Monro
1998 WOA Dolgledr, Tir Stent Mikko Knuuti Yvette Hague
1997 SWOA Penhale Sands Mikko Knuuti Yvette Hague
1996 NEOA Coate, Mulgrave Alain Berger Yvette Hague
1995 YHOA Wass, Kilnsey Alain Berger Yvette Hague
1994 WMOA Garnstone and Foxley Pyon, and Dinmore Christian Hanselman Alice Bedwell
1993 SCOA Woolmer, Long Valley Steven Hale Heather Monro
1992 NWOA Bigland Steven Hale Yvette Hague
1991 EMOA Shining Cliff, Clumber Park Steven Hale Yvette Hague
1990 SOA Craig a Barnes, Creag Vinean Steven Hale Yvette Hague
1989 SWOA Longleat, Stourhead Hakan Eriksson Karen Parker
1988 SEOA Charlton Forest Stephen Palmer Karen Parker
1987 YHOA Barns Cliff, Newtondale Robert Bloor Hazel McNee
1986 EAOA Brandon Park, Pretty Corner Martin Bagness Hilde Tellesbo
1985 NEOA Kyloe Chris Hirst Marsela Robertson
1984 WOA Moel Y Dyniewyd, Braich Bryn Martin Bagness Christine Whalley
1983 NWOA Rusland & Finsthwaite Martin Bagness Yvette Hague
1982 SCOA Star Posts Alain Gafner Susanne Luscher
1981 WMOA Beaudesert Park Geoff Peck Sue Parkin
1980 SOA Dalbeattie, Laurieston Dag Lunder Sue Parkin
1979 SWOA Fernworthy Chris Hirst Sue Parkin
1978 YHOA Wharncliffe Chris Hirst Carol McNeill
1977 SEOA Leith Hill Geoff Peck Ingrid Ohlsson
1976 NWOA Dalegarth Jan Fjaerestad Wenke Jacobsen
1975 SCOA Star Posts Rolf Pettersson Lisa Veijalainen
1974 SWOA Speech House Rolf Pettersson Sarolta Monspart
1973 SOA Queen Elizabeth Park Rolf Pettersson Inger Gunnarsson
1972 WMOA Beaudesert Park Rolf Pettersson Bibbe Siljeblad
1971 SEOA Leith Hill Per Andreasson Sue Banner
1970 EMOA Clumber Park Geoff Peck Carol McNeill
1969 NEOA Kielder Frantisek Dvorak Jitrenka Sevcikova
1968 SEOA Haselmere JonathonThomson M Pinel
1967 SEOA Hindhead Gordon Pirie Jenny Tennant

 Back to top

 JK Sprint Champions

Year Assoc Venue Men Women
2015 NWOA Lancaster University

Matthias Kyburz & 

Scott Fraser

Emma Klingenberg
2014 WOA Swansea University Peter Hodkinson Tessa Hill
2013 SCOA Reading University Murray Strain Tessa Hill
2012 SOA Livingston Murray Strain Sarah Rollins
2011 NIOA Stranmillis University  Matthew Crane Sarah Rollins & Pippa Archer
2010 SWOA Bicton College Graham Gristwood Sarah Rollins
2009 NEOA Newcastle Ross Morrison Pippa Whitehouse
2008 SEOA Guildford Daniel Hubmann Sarah Rollins
2007 BOF Bristol Oystein Kvaa Osterbo Pippa Whitehouse
2006 YHOA Temple Newson Graham Gristwood Heather Monro

 Back to top

 JK Relay Champions

Year Assoc Venue Men's Team Women's Team
2015 NWOA Graythwaite INT (Interlopers) FVO (Forth Valley Orienteers)
2014 WOA Pwll Du INT (Interlopers) SYO (South Yorkshire)
2013 SCOA Hambleden INT (Interlopers) SYO (South Yorkshire)
2012 SOA Perthshire INT (Interlopers) EUOC (Edinburgh University)
2011 NIOA Tyrella West  INT (Interlopers) BAOC (British Army OC)
2010 SWOA Braunton Burrow SHUOC (Sheffield University) SYO (South Yorkshire)
2009 NEOA Dipton Woods EUOC (Edinburgh University) SYO (South Yorkshire)
2008 SEOA Eridge Old Park Kristiansand OK Wing O
2007 BOF Caerwent EUOC (Edinburgh University) SYO (South Yorkshire)
2006 YHOA Bramham Park SHUOC (Sheffield University) SYO (South Yorkshire)
2005 WMOA Hopwas EUOC (Edinburgh University) SYO (South Yorkshire)
2004 NWOA Graythwaite SYO (South Yorkshire) SYO (South Yorkshire)
2003 SCOA Hambleden WAROC (Warrior, Lake District) EBOR (York)
2002 SWOA The Scowles SYO (South Yorkshire) Halden (Norway)
2001   Not held Not held Not held
2000 SOA Tullochroisk UNOC (University of Newcastle) FVO (Forth Valley)
1999 SEOA Hawley & Hornley SYO (South Yorkshire) WAROC (Warrior, Lake District)
1998 WOA Garthwyllt OK Tyr (Sweden) SYO (South Yorkshire)
1997 SWOA Lanhydrock WAROC (Warrior, Lake District) SYO (South Yorkshire)
1996 NEOA Scugdale SYO (South Yorkshire) EUOC (Edinburgh University)
1995 YHOA Gilling Woods SYO (South Yorkshire) SYO (South Yorkshire)
1994 WMOA Big Wood SYO (South Yorkshire) SYO (South Yorkshire)
1993 SCOA Highclere Park CLYDE (Glasgow) Trondheim (Norway)
1992 NWOA Bigland CLYDE (Glasgow) EUOC (Edinburgh University)
1991 EMOA Clumber Park OK Tyr (Sweden) SYO (South Yorkshire)
1990 SOA Devilla Forest OK Tyr (Sweden) Kalev (Estonia)
1989 SWOA Stock Hill OK Tyr (Sweden) CLOK (Cleveland)
1988 SEOA Longmoor SELOC (South East Lancashire) SOC (Southampton)
1987 YHOA Cawthorne Banks AIRE (Leeds/Bradford) CLOK (Cleveland)
1986 EAOA Brandon Park Hagaby (Sweden) NTHI (Trondheim, Norway)
1985 NEOA Callaly WCH (Walton Chasers) ROC (Reading)
1984 WOA Clogwyn Mawr SYO (South Yorkshire) MDOC (Manchester)
1983 NWOA Ulpha Park OK Orion (SWE) CLYDE (Glasgow)
1982 SCOA Yateley Heath SN (Southern Navigators) WCH (Walton Chasers)
1981 WMOA Bishop's Wood BOK (Bristol) INT (Interlopers, Edinburgh)
1980 SOA Mabie Forest BOK (Bristol) INT (Interlopers, Edinburgh)
1979 SWOA Bramble Brook BOK (Bristol) WRE (Wrekin)
1978 YHOA Strines BOK (Bristol) INT (Interlopers, Edinburgh)
1977 SEOA Eartham Woods ULOC (University of London) CUOC (Cambridge Uni)
1976 NWOA Dalegarth West Ikaalisten (Finland) Fjaras (Sweden)
1975 SCOA Hawley & Hornley Ikaalisten (Finland) Argus (Switzerland)
1974 SWOA Brierley South Piz Hasi (Switzerland) Fjaras (Sweden)
1973 SOA North Achray Hagaby (Sweden) No race
1972 WMOA Cannock Chase Goteborg (Sweden) No race
1971 SEOA Holmbury Hill Pan Kristianstad (Sweden) No race
1970 EMOA Shining Cliff Gular (Norway) No race
1969 NEOA Kielder EUOC (Edinburgh University) No race

 

Back to top